Organizacija

Unutrašnja organizacija Poljoprivrednog fakulteta je uređena u skladu sa Statutom Univerziteta u Banjoj Luci. Osnovni rukovodni organi su Nastavno-naučno vijeće i Dekan.

Nastava na Poljoprivrednom fakultetu je organizovana i 3 ciklusa studija:

  1. Prvi ciklus studija – osnovne studije
  2. Drugi ciklus studija – master studije
  3. Treći ciklus studija – doktorske studije (poljoprivredne nauke)

U strukturi unutrašnje organizacije nalaze se i vijeća studijskih programa, instituti i katedre.

Na fakultetu postoje tri vijeća studijskih programa u okviru prvog i drugog ciklusa studija, i to:

  1. Vijeće studijskog programa Biljna proizvodnja,
  2. Vijeće studijskog programa Animalna proizvodnja i
  3. Vijeće studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj.
  4. Vijeće studijskog programa Kombinovanog studijskog programa Očuvanje i održiva upotreba genetičkih resursa
  5. Za treći ciklus studija (doktorske studije) nadležno je Vijeće trećeg ciklusa studija

Prvi ciklus studija

Drugi ciklus studija

BP

BILJNA PROIZVODNJA

( Usmjerenja)

1. Ratarstvo i povrtarstvo
2. Zaštita biljaka
3. Voćarstvo i vinogradarstvo
4. Hortikultura

AP

ANIMALNA PROIZVODNJA

(Usmjerenja)

  1. Zootehnika
AE

AGRARNA EKONOMIJA I RURALNI RAZVOJ

(Usmjerenja)

1. Agrarna ekonomija i ruralni razvoj

BN

BILJNE NAUKE

(Usmjerenja)

1. Ratarstvo
2. Voćarstvo
3. Vinogradarstvo i vinarstvo
4. Povrtarstvo
5. Ukrasne biljke i hortikulturno uređenje prostora
6. Zaštita biljaka
7. Upravljanje zemljištem i vodom
8. Tehnologija biljnih proizvoda.

AN

ANIMALNE NAUKE

(Usmjerenja)

1. Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje
2. Stočarstvo

AERR

AGRARNA EKONOMIJA I RURALNI RAZVOJ

(Usmjerenja)

1. Agrobiznis
2. Agromenadžment
3. Ruralni razvoj I
4. Ruralni razvoj II

BGR

OČUVANJE I ODRŽIVO UPRAVLJANJE GENETIČKIH RESURSA

 

Treći ciklus studija

PBN

POLJOPRIVREDNE BILJNE NAUKE

(Usmjerenja)

1. Ratarstvo
2. Hortikultura
3. Zaštita zdravlja biljaka
4. Nauka o zemljištu

NAM

NAUKA O ŽIVOTINJAMA I MLIJEKU

(Usmjerenja)

Animalne nauke

OPN

OSTALE POLJOPRIVREDNE NAUKE

(Usmjerenja)

1. Agrarna ekonomija i ruralni razvoj
2. Očivanje genetičkih resursa

Od septembra na osnovu rješenja i dozvole od strane Ministarstva prosvjete i kulture, na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, izvodi se nastava na trećem ciklusu akademskih studija Poljoprivredne nauke. Svrha ovog studijskog programa je obrazovanje kadrova osposobljenih da samostalno vode originalna i naučno relevantna istraživanja i kritički procjenjuju istraživanja drugih, kao i razvoj novih tehnologija i postupaka koji doprinose opštem razvoju poljoprivredne proizvodnje i društva u cjelini.Akademske studije trećeg ciklusa visokog obrazovanja iz Poljoprivrednih nauka, se izvode u skladu sa pravilima studiranja zasnovanim na Evropskom sistemu prenosa bodova (ECTS), kroz naučno- istraživački rad i nastavu. Studije trećeg ciklusa traju tri godine i imaju obim od 180 ECTS (evropski sistem prenosa bodova) uz prethodno ostvareni obim studija od najmanje 300 ECTS na studiju prvog i drugog ciklusa Doktorska disertacija je završni dio studijskog programa trećeg ciklusa studija i vrednuje se sa 60 ECTS bodova.

Studije trećeg ciklusa obuhvataju različite oblike nastave: predavanja, rad u laboratoriji, poljski ogledi i terenski rad, seminarski radovi, konsultacije, samostalni studijski istraživački rad objavljivanje naučnih radova u priznatim naučnim publikacijama, priprema, izrada i odbrana doktorske disertacije). Po završetku studija trećeg ciklusa obrazuju se stručnjaci sposobni za naučno-istraživački rad i primjenu naučnih dostignuća i novih tehnologija u naučnoj oblasti Poljoprivredne nauke.

Biljna proizvodnja

Po usvajanju Zakona o visokom obrazovanju izvršeno je licenciranje studijskog programa Biljna proizvodnja – prvi ciklus. Tokom studija na prvom ciklusu, student stiče sva neophodna teoretska i praktična znanja iz cjelokupne biljne proizvodnje, kao i oblasti poljoprivrede, koje prate ovu proizvodnju.

Nastava na prvom ciklusu studija Biljna proizvodnja se izvodi u okviru četiri usmjerenja: Voćarstvo i vinogradarstvo, Ratarstvo i povrtarstvo, Zaštita bilja i Hortikultura, u trajanju od šest semestara U petom i šestom semestru studenti stiču pravo da biraju izborne predmete. Na kraju prvog ciklusa studija pristupa se izradi i odbrani završnog rada koji nosi 10 ECTS bodova, čime student nakon završenih studija ostvaruje ukupno 180 ECTS bodova.

Po završetku prvog ciklusa studija student stiče akademsko zvanje:

  • diplomirani inženjer poljoprivrede za biljnu proizvodnju – 180 ECTS – Voćarstvo i vinogradarstvo;
  • diplomirani inženjer poljoprivrede za biljnu proizvodnju – 180 ECTS – Ratarstvo i povrtarstvo;
  • diplomirani inženjer poljoprivrede za biljnu proizvodnju – 180 ECTS – Zaštita biljaka;
  • diplomirani inženjer poljoprivrede za biljnu proizvodnju – 180 ECTS – Hortikultura

 

Ratarstvo
Voćarstvo
Vinogradarstvo
Hortikultura
Zaštita biljaka
Previous slide
Next slide

Animalna proizvodnja

Studijski program Animalna proizvodnja osnovan je 2006. godine, sa ciljem da se tokom obrazovanja studenta za stručni i naučni rad u oblasti animalne proizvodnje dobije osposobljeni kadar za sve vidove ove poljoprivredne proizvodnje. Tokom studija, student stiče neophodna teoretska i praktična znanja na I i II ciklusu studiranja (osnovni i master studij) iz cjelokupne stočarske proizvodnje, kao i oblasti poljoprivrede, koje prate ovu proizvodnju. Sam studijski proces na studijskom programu se odvija po Bolonjskom principu 3+2+3 godine.

Na prvom ciklusu nastava se izvodi u trajanju od šest semestara, s tim da u petom i šestom semestru studenti stiču pravo da biraju izborne predmete. Na kraju prvog ciklusa studija pristupa se izradi i odbrani završnog rada, koji nosi 10 ECTS bodova, čime student po završetku studija ostvaruje ukupno 180 ECTS bodova.

Odbranom završnog rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju tehnologa ili rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru. Takođe, stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno ili sekundarno istraživanje animalna proizvodnja

 

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj

Studijski program Agrarna ekonomija i ruralni razvoj osnovan je 2006. godine, na osnovu Odluke Narodne skupštine Republike Srpske. Cilj studijskog programa se ogleda u obrazovanju studenta za stručni i naučni rad u oblasti agrarne ekonomije i ruralnog razvoja. To se odnosi na ovladavanje teoretskim i praktičnim znanjima na osnovnim i master studijima iz uže naučne oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Studij na studijskom programu je koncipiran po sistemu 3+2+3 godine.

Nastava na prvom ciklusu se izvodi u okviru šest semestara, a u petom i šestom semestru studenti imaju mogućnost biranja izbornih predmeta i to jedan u petom i dva u šestom semestru. Završni rad nosi 10 ECTS bodova, te time student po završetku studija ostvaruje ukupno 180 ECTS bodova. Studenti tokom prvog ciklusa studija izučavaju široku lepezu predmeta iz agroekonomskih i ekonomskih nauka u poljoprivredi. Po završetku prvog ciklusa studija student stiče akademsko zvanje diplomirani inženjer poljoprivrede za agrarnu ekonomiju i ruralni razvoj – 180 ECTS.

Po završetku I ciklusa akademskih studija studenti su osposobljeni za rad u oblastima primarne poljoprivredne proizvodnje, poljoprivrednim institutima, poljoprivrednim savjetodavnim službama, zadrugama, lokalnim razvojnim agencijama, vladinim agencijama, subjektima u državnoj i privatnoj svojini.

Biljne nauke

Na studijskom programu Biljne nauke studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru osam usmjerenja i to:
Ratarstvo, Voćarstvo, Vinogradarstvo i vinarstvo, Povrtarstvo, Ukrasne biljke i hortikulturno uređenje prostora, Zaštita biljaka, Upravljanje zemljištem i vodom i Tehnologija biljnih proizvoda.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).

Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Biljne nauke su: master ratarstva, master voćarstva, master povrtarstva, master poljoprivrede (usmjerenje vinogradarstvo i vinarstvo), master zaštite biljaka, master hortikulture, master poljoprivrede (usmjerenje upravljanje zemljištem i vodom) i master poljoprivrede (usmjerenje tehnologija biljnih proizvoda).

Po završetku studija drugog ciklusa, studenti su osposobljeni za rad u oblasti primarne poljoprivredne biljne proizvodnje,  poljoprivrednim institutima i zavodima, savjetodavnim poljoprivrednim službama, lokalnim razvojnim agencijama, vladinim agencijama i predstavništvima.

Moduli ciklusa studija Posjetite 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.

 

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom „Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana“ uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Očuvanje i održiva upotreba genetičkih resursa

Kombinovani studijski program svojom organizacijom predstavlja noviji multidisciplinarni  koncept studija. Studenti u skladu sa svojim prethodnim akademskim statusom mogu da se odluče za jednogodišnji ili dvogodišnji master. Organizovan je formalno sa Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Banjoj Luci i dodatno sa Institutom za genetičke resurse i Šumarskim fakultetom Univerziteta u Banjoj Luci.  Ovakva multidisciplinarna organizacija pruža niz prednosti budućim stručnjacima time što omogućava bližu saradnju i naučnoistraživački rad u ovim povezanim naučnim oblastima na našem Univerzitetu. Nastava se izvodi isključivo na drugom ciklusu. Studij je namjenjen prije svega inženjerima poljoprivrede i šumarstva, diplomiranim biolozima i ekolozima.
Kombinovani studijski program Očuvanje i održiva upotreba genetičkih resursa II ciklusa akademskih studija je potpuno otvoren za sve kolege koji su tek završili osnovne studije. Takođe je usmjeren i prema zaposlenima u privatnim i javnim preduzećima, ustanovama i drugim organizacijama koje se bave ili imaju dodira sa zaštitom prirode, proizvodnjom u skladu sa zaštitom prirode i očuvanjem, upotrebom i razmjenom genetičkih resursa. 

 

Treći ciklus studija Poljoprivredne nauke

Studijski program trećeg ciklusa studija iz oblasti Poljoprivrednih nauka osnovan je 20.09.2012. rješenjem Ministarstva prosvjete i kulture broj: 07.023/612-122-2/12. sa usmjerenjima: Hortikultura, Ratarstvo, Zaštita zdravlja biljaka, Animalne nauke, Agrarna ekonomija i ruralni razvoj. U 2016 godini pristupilo se inoviranju studijskog programa i rješenjem Ministarstva prosvjete i kulture broj: 07.050/612-191-22-2/15 od 17.11.2016. postojećim usmjerenjima dodata su dva nova usmjerenja: Nauka o zemljištu i Očuvanje genetičkih resursa.Svrha ovog studijskog programa je obrazovanje kadrova osposobljenih da samostalno vode originalna i naučno relevantna istraživanja i kritički procjenjuju istraživanja drugih, kao i razvoj novih tehnologija i postupaka koji doprinose opštem razvoju poljoprivredne proizvodnje i društva u cjelini. Ciljevi studijskog programa trećeg ciklusa studija iz oblasti Poljoprivrednih nauka uključuju postizanje naučnih i akademskih sposobnosti i akademskih vještina iz uže naučne oblasti za koju se student opredjelio, razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim vještinama potrebnim za budući razvoj karijere. Ciljevi su usklađeni sa savremenim pravcima razvoja odgovarajuće naučne discipline u svijetu, razvojnim interesima Republike i podudarni su sa osnovnim zadacima i ciljevima Poljoprivrednog fakulteta i Univerziteta u Banjoj Luci, kao visokoškolske ustanove na kojoj se program izvodi. Time, student stiče široko znanje i sistematsko razumjevanje odabrane uže naučne oblasti. Naučna polja, odnosno uže naučne oblasti istraživanja koje se izučavaju na studijskom programu trećeg ciklusa studija Poljoprivredne nauke su prikazana u šemi na glavnoj stranici.

Detaljnije informacije o trećem ciklusa studija možete saznati iz dokumenta  na ovom linku.