Erasmus+

Правилник о међународној размјену студената и особља

Категорије у програму Erasmus+ у оквиру којих могу да учествују треће земље које нису повезане с програмом, у које спада и Босна и Херцеговина, су сљедеће:

Кључна акција 1 (Key activity 1 – KA1)

  1. Међународна кредитна размјена (InternationalCredit Mobility – ICM)
  2. Виртуелне размјене у високом образовању и младих (Virtual exchanges in higher education and youth)

Кључна акција 2 (Key activity 2 – KA2

  1. Изградња капацитета у високом образовању (Capacity Building in Higher Education – CBHE)
  2. Изградња капацитета у области спорта (Capacity Building in the field of sport – CBS)
  3. Изградња капацитета у области стручног образовања и обуке (Capacity Building in the field of Vocational Education and Training – CBVET)
  4. Erasmus Mundus заједнички мастер програми (Erasmus Mundus Joint Masters -EMJM)
  5. Erasmus Mundus стратешке мјере (Erasmus Mundus Design Measures -EMDM)
  6. Партнерство за сарадњу (Partnerships for Cooperation).           (Кликните на слику да видите цијели документ а затим скролујте точкићем миша за листање страница).

Rulebook on student and staff international mobility

Правила  UNIBL о раду Комисије
(ћирилична и латинична верзија)

Guide for student and staff mobility University of Banja Luka (English version only )

Правила о раду Комисије и Одлука о измјенама правила о раду Комисија

English Version

Rules for selecting students and staff for international mobility

Srpski (latinična verzija)

Pravilnik o međunarodnoj razmjeni studenata i osoblja

Похађање љетног семестра у оквиру СП " Пољопривреда, храна и исхрана" У Њемачкој

Универзитет примјењених наука Вајнштефан -Трисдорф (HSWT) из СР Њемачке је започео процес номинације за стране студенте основних студија за похађање љетног семестра у оквиру СП “ Пољопривреда, храна и исхрана“, који ће се организовати следеће године од 22.марта до 12.јула 2024. године у кампусу Трисдорф.

Предавања овог програма на енглеском језику су посебно намјењена напредним студентима основних студија из области пољопривреде, хране, исхране и сродних предмета. Програм је осмишљен тако да студентима пружи увид у наставне садржаје и методе, као и у науку и културу у Немачкој.

HSWT нуди двије стипендије из Ерасмус + програм мобилности КА171 студентима друге и треће године студија, који су уписани у одговарајуће области студија на Универзитету у Бањој Луци. Стипендије ће покрити трошкове живота и путне трошкове за боравак у Њемачкој.

Рок за номиновање студената (укупан број номинација је 15) на Програм је 31. октобар 2023. године. Пријава за номиновање на Програм се може обавити лично и то проф. др Гордани Роквић – Кнежић, координатору за међународну сарадњу или на мејл адресу: gordana.rokvic@agro.unibl.org. Након прихватања номинације, апликанти ће обавити интервју са професорима са СП Пољопривреда, храна и исхрана HSWT – а , који ће извршити и коначан одабир кандидата за стипендирање.  

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом „Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана“ успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.