Организација

Унутрашња организација Пољопривредног факултета је уређена у складу са Статутом Универзитета у Бањој Луци. Основни руководни органи су Наставно-научно вијеће и Декан.

Настава на Пољопривредном факултету је организована и 3 циклуса студија:

  1. Први циклус студија – основне студије
  2. Други циклус студија – мастер студије
  3. Трећи циклус студија – докторске студије (пољопривредне науке)

У структури унутрашње организације налазе се и вијећа студијских програма, институти и катедре.

На факултету постоје три вијећа студијских програма у оквиру првог и другог циклуса студија, и то:

  1. Вијеће студијског програма Биљна производња,
  2. Вијеће студијског програма Анимална производња и
  3. Вијеће студијског програма Аграрна економија и рурални развој.
  4. Вијеће студијског програма Комбинованог студијског програма Очување и одржива употреба генетичких ресурса
  5. За трећи циклус студија (докторске студије) надлежно је Вијеће трећег циклуса студија

Први циклус студија

Други циклус студија

БП

БИЉНА ПРОИЗВОДЊА

( Усмјерења)

1. Ратарство и повртарство
2. Заштита биљака
3. Воћарство и виноградарство
4. Хортикултура

AНИМАЛНА ПРОИЗВОДЊА

(Усмјерења)

  1. Зоотехника
AE

AГРАРНА ЕКОНОМИЈА И РУРАЛНИ РАЗВОЈ

(Усмјерења)

1. Аграрна економија и рурални развој

БН

БИЉНЕ НАУКЕ

(Усмјерења)

1. Ратарство
2. Воћарство
3. Виноградарство и винарство
4. Повртарство
5. Украсне биљке и хортикултурно уређење простора
6. Заштита биљака
7. Управљање земљиштем и водом
8. Технологија биљних производа.

АН

AНИМАЛНЕ НАУКЕ

(Усмјерења)

1. Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње
2. Сточарство

АЕРР

AГРАРНА ЕКОНОМИЈА И РУРАЛНИ РАЗВОЈ

(Усмјерења)

1. Агробизнис
2. Агроменаџмент
3. Рурални развој I
4. Рурални развој II

БГР

ОЧУВАЊЕ И ОДРЖИВО УПРАВЉАЊЕ ГЕНЕТИЧКИХ РЕСУРСА

 

Трећи циклус студија

ПБН

ПОЉОПРИВРЕДНЕ БИЉНЕ НАУКЕ

(Усмјерења)

1. Ратарство
2. Хортикултура
3. Заштита здравља биљака
4. Наука о земљишту

НАМ

НАУКА О ЖИВОТИЊАМА И МЛИЈЕКУ

(Усмјерења)

Анималне науке

ОПН

ОСТАЛЕ ПОЉОПРИВРЕДНЕ НАУКЕ

(Усмјерења)

1. Аграрна економија и рурални развој
2. Очивање генетичких ресурса

Од септембра на основу рјешења и дозволе од стране Министарства просвјете и културе, на Пољопривредном факултету Универзитета у Бањој Луци, изводи се настава на трећем циклусу академских студија Пољопривредне науке. Сврха овог студијског програма је образовање кадрова оспособљених да самостално воде оригинална и научно релевантна истраживања и критички процјењују истраживања других, као и развој нових технологија и поступака који доприносе општем развоју пољопривредне производње и друштва у цјелини.Академске студије трећег циклуса високог образовања из Пољопривредних наука, се изводе у складу са правилима студирања заснованим на Европском систему преноса бодова (ECTS), кроз научно- истраживачки рад и наставу. Студије трећег циклуса трају три године и имају обим од 180 ECTS (европски систем преноса бодова) уз претходно остварени обим студија од најмање 300 ECTS на студију првог и другог циклуса Докторска дисертација је завршни дио студијског програма трећег циклуса студија и вреднује се са 60 ECTS бодова.

Студије трећег циклуса обухватају различите облике наставе: предавања, рад у лабораторији, пољски огледи и теренски рад, семинарски радови, консултације, самостални студијски истраживачки рад објављивање научних радова у признатим научним публикацијама, припрема, израда и одбрана докторске дисертације). По завршетку студија трећег циклуса образују се стручњаци способни за научно-истраживачки рад и примјену научних достигнућа и нових технологија у научној области Пољопривредне науке.

Биљна производња

По усвајању Закона о високом образовању извршено је лиценцирање студијског програма Биљна производња – први циклус. Током студија на првом циклусу, студент стиче сва неопходна теоретска и практична знања из цјелокупне биљне производње, као и области пољопривреде, које прате ову производњу.

Настава на првом циклусу студија Биљна производња се изводи у оквиру четири усмјерења: Воћарство и виноградарство, Ратарство и повртарство, Заштита биља и Хортикултура, у трајању од шест семестара У петом и шестом семестру студенти стичу право да бирају изборне предмете. На крају првог циклуса студија приступа се изради и одбрани завршног рада који носи 10 ECTS бодова, чиме студент након завршених студија остварује укупно 180 ECTS бодова.

По завршетку првог циклуса студија студент стиче академско звање:

  • дипломирани инжењер пољопривреде за биљну производњу – 180 ECTS – Воћарство и виноградарство;
  • дипломирани инжењер пољопривреде за биљну производњу – 180 ECTS – Ратарство и повртарство;
  • дипломирани инжењер пољопривреде за биљну производњу – 180 ECTS – Заштита биљака;
  • дипломирани инжењер пољопривреде за биљну производњу – 180 ECTS – Хортикултура

 

Ратарство
Воћарство
Виноградарство
Хортикултура
Заштита биљака
Previous slide
Next slide

Анимална производња

Студијски програм Анимална производња основан је 2006. године, са циљем да се током образовања студента за стручни и научни рад у области анималне производње добије оспособљени кадар за све видове ове пољопривредне производње. Током студија, студент стиче неопходна теоретска и практична знања на I и II циклусу студирања (основни и мастер студиј) из цјелокупне сточарске производње, као и области пољопривреде, које прате ову производњу. Сам студијски процес на студијском програму се одвија по Болоњском принципу 3+2+3 године.

На првом циклусу настава се изводи у трајању од шест семестара, с тим да у петом и шестом семестру студенти стичу право да бирају изборне предмете. На крају првог циклуса студија приступа се изради и одбрани завршног рада, који носи 10 ECTS бодова, чиме студент по завршетку студија остварује укупно 180 ECTS бодова.

Одбраном завршног рада студенти стичу право да се запосле у звању технолога или руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору. Такође, стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно или секундарно истраживање анимална производња

 

Аграрна економија и рурални развој

Студијски програм Аграрна економија и рурални развој основан је 2006. године, на основу Одлуке Народне скупштине Републике Српске. Циљ студијског програма се огледа у образовању студента за стручни и научни рад у области аграрне економије и руралног развоја. То се односи на овладавање теоретским и практичним знањима на основним и мастер студијима из уже научне области економике пољопривреде и руралног развоја. Студиј на студијском програму је конципиран по систему 3+2+3 године.

Настава на првом циклусу се изводи у оквиру шест семестара, а у петом и шестом семестру студенти имају могућност бирања изборних предмета и то један у петом и два у шестом семестру. Завршни рад носи 10 ECTS бодова, те тиме студент по завршетку студија остварује укупно 180 ECTS бодова. Студенти током првог циклуса студија изучавају широку лепезу предмета из агроекономских и економских наука у пољопривреди. По завршетку првог циклуса студија студент стиче академско звање дипломирани инжењер пољопривреде за аграрну економију и рурални развој – 180 ECTS.

По завршетку И циклуса академских студија студенти су оспособљени за рад у областима примарне пољопривредне производње, пољопривредним институтима, пољопривредним савјетодавним службама, задругама, локалним развојним агенцијама, владиним агенцијама, субјектима у државној и приватној својини.

Биљне науке

На студијском програму Биљне науке студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру осам усмјерења и то:
Ратарство, Воћарство, Виноградарство и винарство, Повртарство, Украсне биљке и хортикултурно уређење простора, Заштита биљака, Управљање земљиштем и водом и Технологија биљних производа.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).

Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Биљне науке су: мастер ратарства, мастер воћарства, мастер повртарства, мастер пољопривреде (усмјерење виноградарство и винарство), мастер заштите биљака, мастер хортикултуре, мастер пољопривреде (усмјерење управљање земљиштем и водом) и мастер пољопривреде (усмјерење технологија биљних производа).

По завршетку студија другог циклуса, студенти су оспособљени за рад у области примарне пољопривредне биљне производње,  пољопривредним институтима и заводима, савјетодавним пољопривредним службама, локалним развојним агенцијама, владиним агенцијама и представништвима.

Модули циклуса студија Посјетите 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.

 

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом „Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана“ успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Очување и одржива употреба генетичких ресурса

Комбиновани студијски програм својом организацијом представља новији мултидисциплинарни  концепт студија. Студенти у складу са својим претходним академским статусом могу да се одлуче за једногодишњи или двогодишњи мастер. Организован је формално са Природно-математичким факултетом Универзитета у Бањој Луци и додатно са Институтом за генетичке ресурсе и Шумарским факултетом Универзитета у Бањој Луци.  Оваква мултидисциплинарна организација пружа низ предности будућим стручњацима тиме што омогућава ближу сарадњу и научноистраживачки рад у овим повезаним научним областима на нашем Универзитету. Настава се изводи искључиво на другом циклусу. Студиј је намјењен прије свега инжењерима пољопривреде и шумарства, дипломираним биолозима и еколозима.
Комбиновани студијски програм Очување и одржива употреба генетичких ресурса II циклуса академских студија је потпуно отворен за све колеге који су тек завршили основне студије. Такође је усмјерен и према запосленима у приватним и јавним предузећима, установама и другим организацијама које се баве или имају додира са заштитом природе, производњом у складу са заштитом природе и очувањем, употребом и размјеном генетичких ресурса. 

 

Трећи циклус студија Пољопривредне науке

Студијски програм трећег циклуса студија из области Пољопривредних наука основан је 20.09.2012. рјешењем Министарства просвjете и културе број: 07.023/612-122-2/12. са усмјeрењима: Хортикултура, Ратарство, Заштита здравља биљака, Анималне науке, Аграрна економија и рурални развој. У 2016 години приступило се иновирању студијског програма и рјешењем Министарства просвјете и културе број: 07.050/612-191-22-2/15 од 17.11.2016. постојећим усмјерењима додата су два нова усмјерења: Наука о земљишту и Очување генетичких ресурса.Сврха овог студијског програма је образовање кадрова оспособљених да самостално воде оригинална и научно релевантна истраживања и критички процјењују истраживања других, као и развој нових технологија и поступака који доприносе општем развоју пољопривредне производње и друштва у цјелини. Циљеви студијског програма трећег циклуса студија из области Пољопривредних наука укључују постизање научних и академских способности и академских вјештина из уже научне области за коју се студент опредјелио, развој креативних способности и овладавање специфичним практичним вјештинама потребним за будући развој каријере. Циљеви су усклађени са савременим правцима развоја одговарајуће научне дисциплине у свијету, развојним интересима Републике и подударни су са основним задацима и циљевима Пољопривредног факултета и Универзитета у Бањој Луци, као високошколске установе на којој се програм изводи. Тиме, студент стиче широко знање и систематско разумјевање одабране уже научне области. Научна поља, односно уже научне области истраживања које се изучавају на студијском програму трећег циклуса студија Пољопривредне науке су приказана у шеми на главној страници.

Детаљније информације о трећем циклуса студија можете сазнати из документа  на овом линку.