Алумни асоцијација

Алумни потиче од латинске ријечи alumnus што значи штићеник.
Другим ријечима, појам алумни користи се за бившег припадника неке установе. У контексту високог образовања, алумни је израз који означава бивше студенте неког Универзитета који с њим остају повезани.
Студенти се тако по завршетку студија могу учланити у алумни-удуржења  универзитета (факултета)  на којој су студирали, а на неким универзитетима  ова удружења сада имају већ више деценијску традицију.
Мисија алумнија односно алумни-удружења је све оно што се односи на добробит Универзитета те његових алумна и пријатеља, укључујући:

  • ширење свијести у друштву о алумни-идеји и култури као облику друштвено одговорног понашања
  • ширење угледа и промовисање имена Универзитета
  • повећање осјећаја припадности и лојалности установи у којој је раније студирао
  • побољшање животних и радних услова  
  • јачање веза између матичног Универзитета и генерација бивших и садашњих студената као и њихових пријатеља у земљи и свијету
  • штићење заједничких интереса установе и чланова удружења

База података пријављених чланова Алумни асоцијације Пољоприивредног факултета:

Приступница – Евиденциони картон


Поштоване колеге,

Позивамо вас да постанете члан Алумни центар Пољопривредног факултета Универзитета у Бањој Луци.

Алумни центар се оснива са циљем успостављања веза и сарадње између бивших студената и Пољопривредног факултета са жељом да заједно радимо на размјени знања и искустава и тиме допринесемо развоју пољопривреде Републике Српске.

У 2023. години, у седмици када обиљежавамо Дан Пољопривредног факултета (од 09. до 13. октобра), планиране су активности у којима можете да учествујете.

  • окупљање чланова Алумни центра Пољопривредног факултета
  • сајам производа садашњих и бивших студената Пољопривредног факултета
  • учешће на округлим столовима и радионицама
  • додјела диплома свршеним студентима

О детаљима планираних активности ћете бити благовремено обавјештени.

Радујемо се Вашем одзиву и поздрављамо вас слоганом Здраво друштво – здрава храна!

                                                   Алумни центар Пољопривредног факултета

 

Мисија Алумни асоцијације

Прошлост и традиција обавезују нас да за нашу институцију градимо бољу будућност, стварајући школу 21. вијека, увезану у европско окружење са брзим технолошким промјенама. Један од сегмената који недостаје нашем Факултету је повезивање бивших студената који су дипломирали на Пољопривредном факултету Универзитета у Бањој Луци, односно Алумни организација која доноси огромне користи као што су умрежавање, информисање, могућност каријерног напретка и доживотног учења.

Поновно успостављање контаката као и размјена искустава и знања између оних који се баве истом или сличном професијом, може у великој мјери допринијети развитку нашег Факултета па тако и привреди Републике Српске.

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом „Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана“ успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.