Комбиновани студијски програм: Oчување и одржива употреба генетичких ресурса

- једногодишњи 60 ECTS и двогодишњи 120 ECTS мастер студији

Комбиновани студијски програм својом организацијом представља новији мултидисциплинарни  концепт студија. Студенти у складу са својим претходним академским статусом могу да се одлуче за једногодишњи или двогодишњи мастер. Организован је формално са Природно-математичким факултетом Универзитета у Бањој Луци и додатно са Институтом за генетичке ресурсе и Шумарским факултетом Универзитета у Бањој Луци.  Оваква мултидисциплинарна организација пружа низ предности будућим стручњацима тиме што омогућава ближу сарадњу и научноистраживачки рад у овим повезаним научним областима на нашем Универзитету. Настава се изводи искључиво на другом циклусу. Студиј је намјењен прије свега инжењерима пољопривреде и шумарства, дипломираним биолозима и еколозима.

Комбиновани студијски програм Очување и одржива употреба генетичких ресурса II циклуса академских студија је потпуно отворен за све колеге који су тек завршили основне студије. Такође је усмјерен и према запосленима у приватним и јавним предузећима, установама и другим организацијама које се баве или имају додира са заштитом природе, производњом у складу са заштитом природе и очувањем, употребом и размјеном генетичких ресурса. Кандидати који заврше овај студијски програм стичу компетенције за креирање нових послова у овим областима, што је посебно значајно за рурална подручја, као и подручја под заштитом и области која граниче са заштићеним подручијима. Могућности сежу од малих и средњих предузећа и установа, преко властите организације и производње, до послова рада и руковођења у великим међународним организацијама и пројектним тимовима.

Оснивање и рад дефинисани су у складу са Законом о високом образовању, “Службени гласник Републике Српске” број 73/10, 104/11, 84/12 и 108/13, али и Статутом Универзитета у Бањој Луци, члан 111, који су створили могућности и прописали да два или више факултета и Академија могу заједнички изводити сва три циклуса студија – студије комбинованих програма. Додатно је и члан 65. Статута Универзитета у Бањој Луци, прописао да у складу са одлуком Сената Институт као организациона јединица Универзитета може остваривати дио акредитованих студијских програма на Универзитету. Елаборат о оправданости оснивања комбинованог студијског програма другог циклуса академских студија Очување и одржива употреба генетичких ресурса, Сенат Универзитета је званично усвојио 26. децембра 2013. године својом Одлуком број 02/04-3.4562-92/13, док је Рјешење о испуњености услова за извођење другог циклуса студија комбинованог студијског програма Очување и одржива употреба генетичких ресурса, донијело надлежно Министарство просвјете и културе дана 23. јула 2014. године под бројем 07.050/612-198-23-1/13. То чини комбиновани студијски програм Очување и одржива употреба генетичких ресурса једним од пионирских подухвата у мултидисциплинарним студијима код нас, а наш Факултет стваља међу водеће у модерној организацији студија, научноистраживачког рада и универзитетске наставе која по дефиницији проистиче управо из водећих научних истраживања.

Наставни план Комбинованог студијског програма Очување и одржива употреба генетичких ресурса
– Двогодишњи мастер студиј – 120 ECTS

Семестар Комбиновани студијски програм: очување и одржива употреба генетичких ресурса
I Општи аспекти биодиверзитета и начини очувања Генетика, репродукција и оплемењивање Физиологија минералне исхране биљака Климатске промјене и генетички ресурси - -
II In situ очување генетичких ресурса Ex-situ очување генетичких ресурса Традиционална знања и ”оn farm” очување генетичких ресурса Мултифункционална пољопривреда и одрживи рурални развој Принципи стандардне и иновативне валоризације генетичких ресурса Легислатива у области очувања, кориштења и размјене генетичких ресурса
III Експериментална биометрика Методологија научно-истраживачког рада - - - -
IV Рад са ментором Семинарски рад Израда мастер рад

Наставни план Комбинованог студијског програма Очување и одржива употреба генетичких ресурса
–  Jednoгодишњи мастер студиј – 60 ECTS

Семестар Комбиновани студијски програм: очување и одржива употреба генетичких ресурса
I Експериментална биометрика Методологија научно-истраживачког рада -
II Рад са ментором Семинарски рад Израда мастер рад

Листа изборних предмета (модула)

WordPress Data Table
WordPress Data Table

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом „Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана“ успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.