Erasmus+

Pravilnik o međunarodnoj razmjenu studenata i osoblja

Kategorije u programu Erasmus+ u okviru kojih mogu da učestvuju treće zemlje koje nisu povezane s programom, u koje spada i Bosna i Hercegovina, su sljedeće:

Ključna akcija 1 (Key activity 1 – KA1)

  1. Međunarodna kreditna razmjena (InternationalCredit Mobility – ICM)
  2. Virtuelne razmjene u visokom obrazovanju i mladih (Virtual exchanges in higher education and youth)

Ključna akcija 2 (Key activity 2 – KA2

  1. Izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanju (Capacity Building in Higher Education – CBHE)
  2. Izgradnja kapaciteta u oblasti sporta (Capacity Building in the field of sport – CBS)
  3. Izgradnja kapaciteta u oblasti stručnog obrazovanja i obuke (Capacity Building in the field of Vocational Education and Training – CBVET)
  4. Erasmus Mundus zajednički master programi (Erasmus Mundus Joint Masters -EMJM)
  5. Erasmus Mundus strateške mjere (Erasmus Mundus Design Measures -EMDM)
  6. Partnerstvo za saradnju (Partnerships for Cooperation).           (Kliknite na sliku da vidite cijeli dokument a zatim skrolujte točkićem miša za listanje stranica).

Rulebook on student and staff international mobility

Pravila  UNIBL o radu Komisije
(ćirilična i latinična verzija)

Guide for student and staff mobility University of Banja Luka (English version only )

Pravila o radu Komisije i Odluka o izmjenama pravila o radu Komisija

English Version

Rules for selecting students and staff for international mobility

Srpski (latinična verzija)

Pravilnik o međunarodnoj razmjeni studenata i osoblja

Pohađanje ljetnog semestra u okviru SP " Poljoprivreda, hrana i ishrana" U Njemačkoj

Univerzitet primjenjenih nauka Vajnštefan -Trisdorf (HSWT) iz SR Njemačke je započeo proces nominacije za strane studente osnovnih studija za pohađanje ljetnog semestra u okviru SP ” Poljoprivreda, hrana i ishrana”, koji će se organizovati sledeće godine od 22.marta do 12.jula 2024. godine u kampusu Trisdorf.

Predavanja ovog programa na engleskom jeziku su posebno namjenjena naprednim studentima osnovnih studija iz oblasti poljoprivrede, hrane, ishrane i srodnih predmeta. Program je osmišljen tako da studentima pruži uvid u nastavne sadržaje i metode, kao i u nauku i kulturu u Nemačkoj.

HSWT nudi dvije stipendije iz Erasmus + program mobilnosti KA171 studentima druge i treće godine studija, koji su upisani u odgovarajuće oblasti studija na Univerzitetu u Banjoj Luci. Stipendije će pokriti troškove života i putne troškove za boravak u Njemačkoj.

Rok za nominovanje studenata (ukupan broj nominacija je 15) na Program je 31. oktobar 2023. godine. Prijava za nominovanje na Program se može obaviti lično i to prof. dr Gordani Rokvić – Knežić, koordinatoru za međunarodnu saradnju ili na mejl adresu: gordana.rokvic@agro.unibl.org. Nakon prihvatanja nominacije, aplikanti će obaviti intervju sa profesorima sa SP Poljoprivreda, hrana i ishrana HSWT – a , koji će izvršiti i konačan odabir kandidata za stipendiranje.  

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.