Деканат

Декан Пољопривредног факултета

          Нарочито се радујемо везама са нашим свршеним студентима, за које јесмо, и настојаћемо да увек будемо отворени. У будућности ћемо контакте, солидарност и сарадњу међу нашим некадашњим и садашњим студентима ојачати кроз оснивање и рад организације факултетских алумниста.

          И даље ћемо сарађивати са свим високошколским и научним установама из земље и иностранства, као и за сарадњу са органима државне управе Републике Српска, локалних самоуправа, међународних универзитета и факултета  из области пољопривредних наука као и невладиних организација  и организација цивилног друштва. Настојимо да наши научни резултати буду примењиви у пракси.

        Отворени смо и за све грађане који желе да присуствују бројним јавним дискусијама и трибинама које се организују на Факултету, по чијем броју предњачимо у нашој средини.

Кроз заједничко дјеловање, трудимо се да помогнемо да наше друштво, као и ширa заједницa којoj припадамо или тежимо, постанe боље мјесто за живот.

Ријеч декана

Уважене колегинице и колеге,

добродошли на интернет страницу Пољопривредног факултета Универзитета у Баној Луци.

          Пољопривредни факултет је постао препознатљиво име на тржишту високог образовања у нашем региону, па и шире, због посвећености наставничког кадра, савремених и садржајних силабуса. Наш факултет се истиче у погледу његовања интердисциплинарности и мултидисциплинарности у науци, непосредности у односу предавача и студената, као и због разгранате и интензивне међународне сарадње у развоју наставног и научно-истраживачког рада.

          Отворени смо за све Вас који желите да постанете наши нови студенти, I, II и III циклуса студија. Поносни смо на чињеницу да готово да нема мјеста у Републици Српској, гдје сада не раде и живе наши бивши студенти а сада уважени стручњаци из области пољопривредне производње. Настојимо да нашим студентима пренесемо знања, али и отворимо могућности да кроз праксу остваре добро позицију на тржишту рада.

Канцеларија декана

Технички секретар

Милијана Аћимовић
Тел: + 387 51 330 -901
E-пошта: info@agro.unibl.org

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом “Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана” успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.