Одјељења

У оквиру Одјељења за производњу садног материјала и расада се налазе стакленик, који покрива површину од 340 м2, и два мрежаника, који покривају површину од по 100 м2. Основна сврха изградње стакленика и мрежаника је била заокруживање система производње сертификованог предосновног и основног садног материјала и расада хортикултурних биљака. Стакленик се састоји од двије одвојене цјелине: производни дио и дио за тестирање. Производња материјала хортикултурних биљака обавља се у стакленику на столовима који имају могућност наводњавања системом потапања, а цјелокупан стакленик је опремљен системом засјењивања и гријања. У дијелу стакленика за тестирање гаје се и размножавају зељасти и дрвенасти индикатори за биолошке тестове. Поред стакленика било је неопходно изградити и два мрежаника за гајење матичних биљака коштичавих и јабучастих воћака. Цио простор служи и за огледе за научно-истраживачки рад и израду завршних радова студената и дисертација.

У лабораторији се обавља умножавање биљног материјала у ин витро култури. Истраживања од посебног значаја у лабораторији односе се на утврђивање метода микропропагације нових генотипова. Истраживачку опрему у лабораторији чине ламинарна комора и полице са контролисаним условима температуре и свјетлости за несметан раст и развој биљака.

 

 

 

У одјељењу се обављају припремне радње у циљу увођења биљака у ин витро културу, које подразумјевају површинску стерилизацију биљног материјала, припремање раствора и медија (подлога), аутоклавирање медија (подлога), прање и стерилизацију посуђа. Истраживачку опрему у лабораторији чине аутоклав и остала пратећа опрема за припремање и чување подлога и раствора.

 

У лабораторији се обавља истраживачки рад и врше услужне дјелатности у области дијагностике штетних организама. Услужне дјелатности су усмјерене према произвођачима, расадничарима, Републичком инспекторату, као и Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и Управи Босне и Херцеговине за заштиту здравља биља. Лабораторија је опремљена савременим апаратима за молекуларну биологију, биохемијске и микробиолошке анализе, те у свом саставу има и другу пратећу инфрастуктуру и опрему (комора за раст, стакленик са коморама, мрежаник и др.). Лабораторија је у поступку акредитације према ISO17025. Истраживачки рад у домену проучавања биљних патогена користи савремене и међународно

Osnovne aktivnosti odjeljenja odnose se na istraživački rad i uslužne djelatnosti u oblasti dijagnostike fitoparazitnih i entomopatogenih nematoda. Dijagnostika fitoparazitnih nematoda obuhvata istraživačke i uslužne djelatnosti identifikacije fitoparazitnih nematoda priznatim morfološkim i molekularnim metodama, utvrđivanje otpornosti na nematode i utvrđivanje efikasnosti bioloških sredstava u kontroli fitoparazitnih nematoda. Potvrda kvaliteta rada iz ove oblasti je učešće u međunarodnim testovima pouzdanosti i ring testovime. Dijagnostika entomopatogenih nematoda obuhvata njihovu identifikaciju, efikasnost u biološkoj kontroli štetnih

organizama i gajenje nematoda za potrebe ogleda.

Laboratorije fakulteta:

Rukovodilac odjeljenja
Prof. dr Duška Delić
Tel: + 387 51 330-956
E- mail: duska.delic@agro.unibl.org

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом „Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана“ успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.