Odjeljenja

U okviru Odjeljenja za proizvodnju sadnog materijala i rasada se nalaze staklenik, koji pokriva površinu od 340 m2, i dva mrežanika, koji pokrivaju površinu od po 100 m2. Osnovna svrha izgradnje staklenika i mrežanika je bila zaokruživanje sistema proizvodnje sertifikovanog predosnovnog i osnovnog sadnog materijala i rasada hortikulturnih biljaka. Staklenik se sastoji od dvije odvojene cjeline: proizvodni dio i dio za testiranje. Proizvodnja materijala hortikulturnih biljaka obavlja se u stakleniku na stolovima koji imaju mogućnost navodnjavanja sistemom potapanja, a cjelokupan staklenik je opremljen sistemom zasjenjivanja i grijanja. U dijelu staklenika za testiranje gaje se i razmnožavaju zeljasti i drvenasti indikatori za biološke testove. Pored staklenika bilo je neophodno izgraditi i dva mrežanika za gajenje matičnih biljaka koštičavih i jabučastih voćaka. Cio prostor služi i za oglede za naučno-istraživački rad i izradu završnih radova studenata i disertacija.

U laboratoriji se obavlja umnožavanje biljnog materijala u in vitro kulturi. Istraživanja od posebnog značaja u laboratoriji odnose se na utvrđivanje metoda mikropropagacije novih genotipova. Istraživačku opremu u laboratoriji čine laminarna komora i police sa kontrolisanim uslovima temperature i svjetlosti za nesmetan rast i razvoj biljaka.

 

 

 

U odjeljenju se obavljaju pripremne radnje u cilju uvođenja biljaka u in vitro kulturu, koje podrazumjevaju površinsku sterilizaciju biljnog materijala, pripremanje rastvora i medija (podloga), autoklaviranje medija (podloga), pranje i sterilizaciju posuđa. Istraživačku opremu u laboratoriji čine autoklav i ostala prateća oprema za pripremanje i čuvanje podloga i rastvora.

 

U laboratoriji se obavlja istraživački rad i vrše uslužne djelatnosti u oblasti dijagnostike štetnih organizama. Uslužne djelatnosti su usmjerene prema proizvođačima, rasadničarima, Republičkom inspektoratu, kao i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Upravi Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja. Laboratorija je opremljena savremenim aparatima za molekularnu biologiju, biohemijske i mikrobiološke analize, te u svom sastavu ima i drugu prateću infrastukturu i opremu (komora za rast, staklenik sa komorama, mrežanik i dr.). Laboratorija je u postupku akreditacije prema ISO17025. Istraživački rad u domenu proučavanja biljnih patogena koristi savremene i međunarodno

Osnovne aktivnosti odjeljenja odnose se na istraživački rad i uslužne djelatnosti u oblasti dijagnostike fitoparazitnih i entomopatogenih nematoda. Dijagnostika fitoparazitnih nematoda obuhvata istraživačke i uslužne djelatnosti identifikacije fitoparazitnih nematoda priznatim morfološkim i molekularnim metodama, utvrđivanje otpornosti na nematode i utvrđivanje efikasnosti bioloških sredstava u kontroli fitoparazitnih nematoda. Potvrda kvaliteta rada iz ove oblasti je učešće u međunarodnim testovima pouzdanosti i ring testovime. Dijagnostika entomopatogenih nematoda obuhvata njihovu identifikaciju, efikasnost u biološkoj kontroli štetnih

organizama i gajenje nematoda za potrebe ogleda.

Laboratorije fakulteta:

Rukovodilac odjeljenja
Prof. dr Duška Delić
Tel: + 387 51 330-956
E- mail: duska.delic@agro.unibl.org

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.