Vodič za brucoše i prezentacija Fakulteta

      Univerzitetsko obrazovanje sa doktorskim studije i naučnim istraživanjima vrhunac je u razvoju moderne nauke kao osnovne vodilje svake savremene djelatnosti, posebno tako humane ali i strateškim važne djelatnosti kao što je poljoprivredna proizvodnja sa svojom okosnicom – proizvodnjom hrane.

   Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, kao takav predstavlja temelj i vodilju poljoprivredne djelatnosti Republike Srpske. Ipak, put do uspostavljanja Poljoprivrednog fakulteta u okviru Univerziteta u Baljoj Luci, bio je opterećen mnogobrojnim izazovima koji su doveli do konačnog uspjeha za koji će biti potrebno još više naučnog rada, ulaganja, znanja i truda kako bi se održao i nastavio svoje postojanje kao poluga razvoj Republike Srpske.

    Ovaj put je vodio od osnivanja Stručne poljoprivredne škole u Banjoj Luci, preko Više škole i konačno do osnivanja i punog razvoja Poljoprivrednog fakulteta Univerzitet u Banjoj Luci.

   Bez hrane se ne može i samim tim poljoprivredne aktivnosti oduvijek su predstavljale srž društva. Hrana nije samo unod dovoljnog broja kalorija, nego je neophodna raznovrsnost u prehrani koja garantuje zadovoljenesvih nutritivnih potreba. S druge strane, postizanje prehrambene samodovoljnosti u osnovnim životnim namirnicama predstavlja osnov političke ekonomske nezavisnosti jednog narod, odnosno države.

     Od školske 2006/2007. fakultet organizuje nastavu prema principima bolonjskog procesa sa tri studijska programa i šest usmjerenja. Na prvom ciklusu studija studenti mogu da biraju jedan od tri studijska programa: Biljna proizvodnja, Animalna proizvodnja i Agrarna ekonomija i ruralni razvoj. Studenti koji se odluče za upis studija na studijskom programu Biljna proizvodnja, mogu da biraju jedan od četiri ponuđena usmjerenja: Ratarstvo i povrtarstvo, Voćarstvo i vinogradarstvo, Hortikulturu i Zaštitu biljaka.
       Na fakultetu se izvode magistarske studije, drugi ciklus studija – master i doktorske studije = treći ciklus studija. Nastava na drugom ciklusu se odvija u okviru tri studijska programa: Biljne nauke, Animalna proizvodnja i Agrarna ekonomija i ruralni razvoj. U okviru studijskog programa Biljne nauke nastava se izvodi na osam usmjerenja. Studijski program Animalna proizvodnja nudi studentima upis na dva usmjerenja, dok studijski program Agrarna ekonomija i ruralni razvoj nastavu na drugom ciklusu izvodi na četiri usmjerenja.

Vodič za brucoše sa primjerima rješenja testova

WordPress Data Table

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.