Водич за бруцоше и презентација Факултета

      Универзитетско образовање са докторским студије и научним истраживањима врхунац је у развоју модерне науке као основне водиље сваке савремене дјелатности, посебно тако хумане али и стратешким важне дјелатности као што је пољопривредна производња са својом окосницом – производњом хране.

   Пољопривредни факултет Универзитета у Бањој Луци, као такав представља темељ и водиљу пољопривредне дјелатности Републике Српске. Ипак, пут до успостављања Пољопривредног факултета у оквиру Универзитета у Баљој Луци, био је оптерећен многобројним изазовима који су довели до коначног успјеха за који ће бити потребно још више научног рада, улагања, знања и труда како би се одржао и наставио своје постојање као полуга развој Републике Српске.

    Овај пут је водио од оснивања Стручне пољопривредне школе у Бањој Луци, преко Више школе и коначно до оснивања и пуног развоја Пољопривредног факултета Универзитет у Бањој Луци.

   Без хране се не може и самим тим пољопривредне активности одувијек су представљале срж друштва. Храна није само унод довољног броја калорија, него је неопходна разноврсност у прехрани која гарантује задовољенесвих нутритивних потреба. С друге стране, постизање прехрамбене самодовољности у основним животним намирницама представља основ политичке економске независности једног народ, односно државе.

     Од школске 2006/2007. факултет организује наставу према принципима болоњског процеса са три студијска програма и шест усмјерења. На првом циклусу студија студенти могу да бирају један од три студијска програма: Биљна производња, Анимална производња и Аграрна економија и рурални развој. Студенти који се одлуче за упис студија на студијском програму Биљна производња, могу да бирају један од четири понуђена усмјерења: Ратарство и повртарство, Воћарство и виноградарство, Хортикултуру и Заштиту биљака.
       На факултету се изводе магистарске студије, други циклус студија – мастер и докторске студије = трећи циклус студија. Настава на другом циклусу се одвија у оквиру три студијска програма: Биљне науке, Анимална производња и Аграрна економија и рурални развој. У оквиру студијског програма Биљне науке настава се изводи на осам усмјерења. Студијски програм Анимална производња нуди студентима упис на два усмјерења, док студијски програм Аграрна економија и рурални развој наставу на другом циклусу изводи на четири усмјерења.

Водич за бруцоше са примјерима рјешења тестова

WordPress Data Table

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом “Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана” успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.