Пољопривредни факултет

Универзитет у Бањој Луци

Такмичење студентских идеја

Привредна комора Републике Српске је објавила позив за такмичење студентских идеја. Пољопривреда је једна од циљаних области. Више информација на линку.

SMART такмичење студентских идеја је активност у оквиру SMART пројекта која пружа подршку студентима из Албаније, Црне Горе и Босне и Херцеговине у раду на иновативним пројектима и идејама. Такмичење је усмјерено на подстицање предузетничког духа и развој иновационе културе међу студентима.
Циљ је активно укључити студенте у активности иновационих центара, омогућити им рад на стварним пословним изазовима и подстаћи сарадњу између универзитета и привреде. 
Такмичење се фокусира на кључна подручја која су пресудна за одрживу будућност, а студентима се савјетује да развијају иновативне бизнис идеје у сљедећим секторима:

  • Пољопривредно-прехрамбени сектор (примјена Информационо-комуникационих технологија у пољопривреди, дигитална платформа за ланац снабдијевања храном);
  • Сектор туризма (примјена Информационо-комуникационих технологија у хотелима, експерименти и могућности, дигитализација културне баштине, вјештачка интелигенција у здравственом туризму итд.);
  • IT сектор (примјена вјештачке интелигенције, машинског учења. интернет ствари и друго)
  • 3D штампа.
  • Друге креативне, иновативне и одрживе иницијативе

Студенти са партнерских високошколских установа могу се регистровати и послати своје пројекте/рјешења онлине путем PRIJAVNE FORME, а рок за пријаву: 14.03.2025.
Контакт особа у Привредној комори Републике Српске је Гордана Вишекруна gordanas@komorars.ba

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом “Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана” успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.