Институт за репродукцију домаћих животиња

Институт за репродукцију домаћих животиња основан је 2015. Године, одлуком Управног одбора Универзитета у Бањој Луци бр. 03/04-3.2008-12/15 од 22.06.2015. године, као подорганизационе јединице Пољопривредног факултета Универзитета у Бањој Луци.

У складу са Одлуком Наставно-научног вијећа Пољопривредног факултета о именовању чланова института Пољопривредног факултета Универзитета у Бањој Луци (бр. 10/3.2223-9.26/15 од 09.07.2015. године), чланови Института су:

Истраживачи у научном звању:

  • др Стоја Јотановић, редовни професор
  • др Ђорђе Савић, ванредни професор

Истраживачи у звању истраживач-сарадник или вишем звању:

  • (избор у току)

Дјелатност Института, према оснивачком акту обухвата:

  • Основна, развојна и примијењена истраживања из области репродукције домаћих животиња (биотехнолошке методе унапређења репродуктивних способности домаћих животиња – вјештачко осјемењавање, ембриотрансфер, индукције и синхорнизације еструса и порођаја, клонирање; преглед ејакулата и сјемена за вјештачко осјемењавање, јајних ћелија и ембриона), очувања и одрживог управљања генетичким ресурсима у анималној производњи;
  • Преношење научних и стручних сазнања из области репродукције домаћих животиња у практичну примјену;
  • Издавање атеста и сертификата из области репродукције домаћих животиња;
  • Израда планова и практичних рјешења у репродукцији домаћих животиња у оквиру спровођења селекцијских мјера;
  • Издавачка и едукативна дјелатност (издавање публикација, планирање и реализација формалне и неформалне едукације студената и других заинтересованих лица);
  • Консалтинг, маркетинг и инжењеринг у области репродукције домаћих животиња;
  • Израда и ревизија, те реализација научно-истраживачких, развојних и примијењених пројеката и студија из области репродукције домаћих животиња;

Своју дјелатност Институт остварује кроз различите истраживачке и стручне програме, и то:

  • Студије и експертизе из појединих сегмената репродукције домаћих животиња;
  • Програме основних, примијењених и развојних истраживања;
  • Програме подстицања научно-истраживачког и стручног рада из области репродукције домаћих животиња у оквиру унапређења технолошког, иновационог, регионалног и укупног економског развоја;
  • Програме обезбјеђења простора, опреме и едукованог научно-стручног кадра за научно- истраживачки рад и едукацију студената;
  • Програме домаће и међународне научне и стручне сарадње у области репродукције домаћих животиња;
  • Програме укључивања у међународне научне институције и међународне асоцијације из појединих сегмената репродукције домаћих животиња, које имају исте или сличне програмске и истраживачке циљеве;
  • Програме оспособљавања и усавршавања кадрова за научно-истраживачки рад;
  • Програме подстицања младих кадрова за оспособљавање и усавршавање за научно-истраживачки рад;
  • Програме издавања и набавке литературе из области репродукције домаћих животиња;
  • Програме одржавања и учешћа на домаћим и међународним научним и стручним скуповима из области репродукције домаћих животиња и других сродних области.

Лабораторије института

Лабораторија за репродукцију животиња је основана 2006. године. Лабораторија је опремљена савременом опремом за испитивање квалитета нативног сјемена и инсеминационих доза домаћих животиња. Контрола квалитета сјемена усклађена је са савременим лабораторијским методима уз примјену специјализованог софтвера НИС Елементс, а обухвата макроскопски, микроскопски и физичко-хемијски преглед. Студенти првог и другог циклуса студија у лабораторији изводе практичне вјежбе и истраживања за израду завршних и мастер радова.

Руководилац Института
Проф. др Стоја Јотановић
Тел: + 387 51 330-949
E-пошта: stoja.jotanovic@agro.unibl.org

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом „Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана“ успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.