Institut za reprodukciju domaćih životinja

Institut za reprodukciju domaćih životinja osnovan je 2015. Godine, odlukom Upravnog odbora Univerziteta u Banjoj Luci br. 03/04-3.2008-12/15 od 22.06.2015. godine, kao podorganizacione jedinice Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci.

U skladu sa Odlukom Nastavno-naučnog vijeća Poljoprivrednog fakulteta o imenovanju članova instituta Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci (br. 10/3.2223-9.26/15 od 09.07.2015. godine), članovi Instituta su:

Istraživači u naučnom zvanju:

  • dr Stoja Jotanović, redovni profesor
  • dr Đorđe Savić, vanredni profesor

Istraživači u zvanju istraživač-saradnik ili višem zvanju:

  • (izbor u toku)

Djelatnost Instituta, prema osnivačkom aktu obuhvata:

  • Osnovna, razvojna i primijenjena istraživanja iz oblasti reprodukcije domaćih životinja (biotehnološke metode unapređenja reproduktivnih sposobnosti domaćih životinja – vještačko osjemenjavanje, embriotransfer, indukcije i sinhornizacije estrusa i porođaja, kloniranje; pregled ejakulata i sjemena za vještačko osjemenjavanje, jajnih ćelija i embriona), očuvanja i održivog upravljanja genetičkim resursima u animalnoj proizvodnji;
  • Prenošenje naučnih i stručnih saznanja iz oblasti reprodukcije domaćih životinja u praktičnu primjenu;
  • Izdavanje atesta i sertifikata iz oblasti reprodukcije domaćih životinja;
  • Izrada planova i praktičnih rješenja u reprodukciji domaćih životinja u okviru sprovođenja selekcijskih mjera;
  • Izdavačka i edukativna djelatnost (izdavanje publikacija, planiranje i realizacija formalne i neformalne edukacije studenata i drugih zainteresovanih lica);
  • Konsalting, marketing i inženjering u oblasti reprodukcije domaćih životinja;
  • Izrada i revizija, te realizacija naučno-istraživačkih, razvojnih i primijenjenih projekata i studija iz oblasti reprodukcije domaćih životinja;

Svoju djelatnost Institut ostvaruje kroz različite istraživačke i stručne programe, i to:

  • Studije i ekspertize iz pojedinih segmenata reprodukcije domaćih životinja;
  • Programe osnovnih, primijenjenih i razvojnih istraživanja;
  • Programe podsticanja naučno-istraživačkog i stručnog rada iz oblasti reprodukcije domaćih životinja u okviru unapređenja tehnološkog, inovacionog, regionalnog i ukupnog ekonomskog razvoja;
  • Programe obezbjeđenja prostora, opreme i edukovanog naučno-stručnog kadra za naučno- istraživački rad i edukaciju studenata;
  • Programe domaće i međunarodne naučne i stručne saradnje u oblasti reprodukcije domaćih životinja;
  • Programe uključivanja u međunarodne naučne institucije i međunarodne asocijacije iz pojedinih segmenata reprodukcije domaćih životinja, koje imaju iste ili slične programske i istraživačke ciljeve;
  • Programe osposobljavanja i usavršavanja kadrova za naučno-istraživački rad;
  • Programe podsticanja mladih kadrova za osposobljavanje i usavršavanje za naučno-istraživački rad;
  • Programe izdavanja i nabavke literature iz oblasti reprodukcije domaćih životinja;
  • Programe održavanja i učešća na domaćim i međunarodnim naučnim i stručnim skupovima iz oblasti reprodukcije domaćih životinja i drugih srodnih oblasti.

Laboratorije instituta

Laboratorija za reprodukciju životinja je osnovana 2006. godine. Laboratorija je opremljena savremenom opremom za ispitivanje kvaliteta nativnog sjemena i inseminacionih doza domaćih životinja. Kontrola kvaliteta sjemena usklađena je sa savremenim laboratorijskim metodima uz primjenu specijalizovanog softvera NIS Elements, a obuhvata makroskopski, mikroskopski i fizičko-hemijski pregled. Studenti prvog i drugog ciklusa studija u laboratoriji izvode praktične vježbe i istraživanja za izradu završnih i master radova.

Rukovodilac Instituta
Prof. dr Stoja Jotanović
Tel: + 387 51 330-949
E-pošta: stoja.jotanovic@agro.unibl.org

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.