Institut za ekonomiku poljoprivrede i rurani razvoj

Institut za ekonomiku poljoprivrede osnovan je 21.04.2005. godine i upisan u Registar naučno-istraživačkih ustanova kod Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske 22.12.2005. godine, a 2013. godine promjenio je ime u Institut za ekonomiku poljoprivrede i ruralni razvoj.

Istraživački tim instituta čini sedam doktora nauka, jedan magistar nauka i jedan saradnik. Naučnoistraživačku djelatnost i stručne usluge institut obavlja iz oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja – agromenadžmenta; preduzetništva; planiranja u agrobiznisu; marketing; tržišta i istraživanja tržišta poljoprivrednih proizvoda; ekonomike i organizacije u poljoprivredi; međunarodnih integracija; troškova i kalkulacija; investicija u poljoprivredi; ruralnog finansiranja; upravljanja projektima; poljoprivrednog knjigovodstva; analize poslovanja poljoprivrednih gazdinstava; metoda izbora optimalne poljoprivredne proizvodnje; politike i programiranja ruralnog razvoja; poljoprivrednog savjetodavstva; zadrugarstva i drugih asocijacija u poljoprivredi; regionalnog razvoja i ruralnog turizma.

Usluge

Instituta za ekonomiku poljoprivrede i ruralni razvoja pruža usluge prenošenja naučnih i stručnih saznanja iz oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja u praktičnu primjenu; izrade strateških i programskih dokumenata, i planova iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja; izrade prijedloga i analiza efekata politike podsticanja razvoja poljoprivrede i seoskih područja; izrade studija, analiza i poslovnih planova u domenu poljoprivrede i ruralnog razvoja; obrazovanja u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja; istraživanja tržišta i ispitivanja javnog mnenja; organizovanja sastanaka i poslovnih sajmova; izrade i revizije, te realizacije razvojnih i primijenjenih projekata i studija iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja i konsalting i marketning usluge.

Institut za ekonomiku poljoprivrede i ruralni razvoj je do sada realizovao određeni broj naučnoistražuvačkih i stručnih projekata i programa za potrebe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske, određeni broja opština u Republici Srpskoj i za neke vladine i međunarodne organizcije.

U okviru Instituta za ekonomiku poljoprivrede i ruralni razvoj djeluje Savjetodavni centar za ruralni razvoj. Centar je osnovan 2011. godine kao rezultat učešća Poljoprivrednog fakulteta u Banjoj Luci u TEMPUS Projektu uspostavljanja savjetodavne mreže za ruralni razvoj u  zemljama zapadnog Balkana, kroz reformu nastavnih planova (WBREN). Centar posjeduje salu sa 15 personalnih računara i ostalom pratećom informatičkom opremom i pogodan je za održavanje obuka za manje grupe polaznika.

Cilj osnivanja i rada Centra je pružanje podrške u realizaciji nastave na drugom ciklusu studija za studente usmjerenja Ruralni razvoj i Agrobiznis i treninga za savjetodavce i ostalo osoblje koje je vezano za praktičnu realizaciju aktivnosti iz domena ruralnog razvoja, potencirajući usvajanje novih znanja o ruralnom razvoju i novih metoda učenja u nastavnom procesu. Pored ovih aktivnosti, Centar svoju djelatnost realizuje i kroz organizovanje okruglih stolova, tribina i stručnih predavanja, namjenjenih studentima i drugim zainteresovanim učesnicima u cilju unapređenja njihovih znanja i vještina. Zahvaljujući Centru i njegovim aktivnostima studenti imaju redovniji pristup informacijama i imaju više prilika za razmjenu stručnih mišljenja što značajno doprinosi povećanju njihovih kompetencija..

Rukovodilac Instituta
Prof. dr Željko Vaško
Tel: + 387 51 330-929
E– pošta: zeljko.vasko@agro.unibl.org

 
 

 

 

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.