Eksperimentalno-edukativni centar

          Eksperimentalno-edukativni centar (EEC) Poljoprivrednog fakuleta Univerziteta u Banjoj Luci nalazi se u Aleksandrovcu, na području opštine Laktaši (udaljen od Fakulteta oko 30 km). EEC raspolaže sa 50 ha poljoprivrednog zemljišta za koje je Poljoprivredni fakultet od Vlade RS dobio koncesiono pravo korištenja na period od 28 godina. Na toj površini se od 2019. godine postavljaju eksperimentalni, demonstracioni i proizvodni ogledi strnih žita, industrijskog i krmnog bilja. Pri tome Fakultet sarađuje sa određenim brojem proizvođača sjemena i zaštitnih sredstava iz zemalja regiona. Ostvareni rezultati u demo-ogledima predstavljaju se poljoprivrednim proizvođačima i široj javnosti putem „Dana polja strnih žita“ i „Dana kukuruza“. EEC je u funkciji izvođenja praktičnih vježbi studenta iz više predmeta ratarsko-povrtarskog i voćarsko-vinogradarskog usmjerenja. Postepeno se šire i ogledni zasadi voća (trešnje, šljive, maline) i vinove loze, sa ciljem da oni zauzmu površinu od 3 ha. Za obradu zemljišta Fakultet raspolaže sa tri traktora i gotovo svim potrebnim priključnim  oruđima. Za kompletnu površinu od 50 ha urađen je projekat izgradnje sistema za navodnjavanje, za koji je obezbjeđena građevinska dozvola, a finansiranje njegove izgradnje planira se, u saradnji sa MPŠV RS, iz kredita Svjetske banke.

          Pored naučno-istraživačke djelatnosti , eksperimentalno edkukativni centar ima važnu ulogu u sistemu obrazovanja studenata. Studenti Poljoprivrednog  fakulteta  ovom naučno istraživačkom poligonu obavljaju praktičnu nastavu uz mentorstvo profesora, za sada  iz oblasti biljne proizvodnje (ratarstvo, voćarstvo, vinogradarstv i povrtarstvo).

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.