CEEPUS

CEEPUS – Centralno-evropski program razmjene univerzitetskih studija(Central European Exchange Program for University Studies) postao je efektivan 1995. godine i danas trenutno ima 15 zemalja članica, a to su: Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Mađarska, Sjeverna Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Hrvatska, Crna Gora i Češka.

Pravni osnov za CEEPUS program je međunarodni ugovor kojeg potpisuju zemlje članice i otvoren je za pristupanje.

CEEPUS je zasnovan na pouzdanoj upravi. Najviše rangirano tijelo koje donosi odluke u CEEPUS programu je Zajednički odbor ministara, koji se sastaje jednom godišnje i donosi sve strateške odluke. Koordinacija, evaluacija, razvoj programa i promovisanje su glavni zadaci Centralne CEEPUS kancelarije. Svaka zemlja ima Nacionalnu CEEPUS kancelariju zaduženu za realizaciju programa u datoj zemlji.

Kod CEEPUS programa nema transfera sredstava, umjesto čega postoji međunarodni tok ”1 stipendija mjesečno”. Svaka zemlja plaća svoje DOLAZEĆE studente i akademsko osoblje i mora garantovati najmanje 100 mjesečnih stipendija za svaku akademsku godinu. CEEPUS ugovor, takođe utvrđuje da ovi grantovi budu dovoljni za pokrivanje lokalnih životnih troškova.

Svaka zemlja ima različite visine školarina koje možete provjeriti na internet stranici: www.ceepus.info

Osim toga, svaka zemlja plaća participaciju putnih troškova ODLAZEĆIH studenata i akademskog osoblja.

Glavna aktivnost CEEPUS-a su univerzitetske mreže operativnih zajedničkih programa, koji u idealnim uslovima vode zajedničkim diplomama. CEEPUS pokriva grantove razmjene za studente i akademsko osoblje u ovim okvirima.

Glavni ciljevi CEEPUS programa su da:  

  • doprinosi izgradnji Evrope i Evropskog područja visokog obrazovanja (EHEA)
  • koristi regionalnu akademsku razmjenu kao strateški alat u primjeni bolonjskih ciljeva.

Mreža CZ-0911-08-223

Procesi upravljanja u međunarodnom okruženju
Školska 2022/2023 godina

Mreža CZ-0911-08-22223

Procesi upravljanja u međunarodnom okruženju
Školska 2022/2023 godina

Network CZ-0911-08-2223

Managerial Processes in International Environment
Academic 2022/2023 year

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.