CEEPUS

CEEPUS – Централно-европски програм размјене универзитетских студија(Central European Exchange Program for University Studies) постао је ефективан 1995. године и данас тренутно има 15 земаља чланица, а то су: Албанија, Аустрија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Мађарска, Сјеверна Македонија, Молдавија, Пољска, Румунија, Словачка, Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Чешка.

Правни основ за CEEPUS програм је међународни уговор којег потписују земље чланице и отворен је за приступање.

CEEPUS је заснован на поузданој управи. Највише рангирано тијело које доноси одлуке у CEEPUS програму је Заједнички одбор министара, који се састаје једном годишње и доноси све стратешке одлуке. Координација, евалуација, развој програма и промовисање су главни задаци Централне CEEPUS канцеларије. Свака земља има Националну CEEPUS канцеларију задужену за реализацију програма у датој земљи.

Код CEEPUS програма нема трансфера средстава, умјесто чега постоји међународни ток ”1 стипендија мјесечно”. Свака земља плаћа своје ДОЛАЗЕЋЕ студенте и академско особље и мора гарантовати најмање 100 мјесечних стипендија за сваку академску годину. CEEPUS уговор, такође утврђује да ови грантови буду довољни за покривање локалних животних трошкова.

Свака земља има различите висине школарина које можете провјерити на интернет страници: www.ceepus.info

Осим тога, свака земља плаћа партиципацију путних трошкова ОДЛАЗЕЋИХ студената и академског особља.

Главна активност CEEPUS-а су универзитетске мреже оперативних заједничких програма, који у идеалним условима воде заједничким дипломама. CEEPUS покрива грантове размјене за студенте и академско особље у овим оквирима.

Главни циљеви CEEPUS програма су да:  

  • доприноси изградњи Европе и Европског подручја високог образовања (EHEA)
  • користи регионалну академску размјену као стратешки алат у примјени болоњских циљева.

Мрежа CZ-0911-08-223

Процеси управљања у међународном окружењу
Школска 2022/2023 година

Mreža CZ-0911-08-22223

Procesi upravljanja u međunarodnom okruženju
Školska 2022/2023 godina

Network CZ-0911-08-2223

Managerial Processes in International Environment
Academic 2022/2023 year

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом “Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана” успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.