Studentska služba

Studentska služba vrši sljedeće poslove:

  1. priprema i obavlja upis na osnovne, diplomske, master i doktorske akademske studije;
  2. učestvuje u pripremi za izdavanje informatora za upis na studije;
  3. obavlja poslove organizacije polaganja ispita i odbrana završnih radova, master, teza i doktorskih disertacija;
  4. obavlja administrativne poslove u vezi sa priznavanjem stranih javnih isprava;
  5. obavlja sve administrativne poslove oko sticanja naučnih i nastavničkih zvanja;
  6. obavlja sve poslove društvenog standarda studenata;
  7. obavlja tehničke poslove u vezi sa fondovima, legatima i nagradama studenata;
  8. obavlja administrativno-tehničke poslove za potrebe Vijeća studijskih programa, I, II i III ciklusa studija i sl.
  9. obavlja i druge poslove utvrđene Statutom Fakulteta.
  10. Studentska služba radi i sa strankama, prema rasporedu koji utvrđuje Dekan Fakulteta.

Dipl.ek. Mladenka Pajić

Rukovodilac studentske službe
Telefon: + 387 51 330 – 910
E-Pošta:
studentska.sluzba@agro.unibl.org
Radno vrijeme: 08-16 časova
Rad sa studentima: 09-13 časova
Kancelarija: 10

Dipl.ing. Vesna Despot

Referent za II i III ciklus studija
Telefon: + 387 51 330 – 997
E-Pošta: vesna.despot@agro.unibl.org
Radno vrijeme: 08-16 časova
Rad sa studentima: 09-13 časova
Kancelarija: 10

Ljiljana Spremo

Administrativni radnik
Telefon: + 387 51 330 – 910
E-Pošta: studentska.sluzba@agro.unibl.org
Radno vrijeme: 08-16 časova
Rad sa studentima: 09-13 časova
Kancelarija: 10

Pravna služba

Dipl. prav. Boro Marić

Sekretar
Tel: + 387 51 330 -909
E-pošta: boro.maric@agro.unibl.org; sekretar@agro.unibl.org

Dipl. prav. Aleksadra Vujasinović

Referent za administrativno-tehnička pitanja
Tel: +387 51 330 909
Epošta: aleksandra.vujasinovic@agro.unibl.org

U okviru Pravne službe, putem stručnih službi, obavljaju se stručni, administrativno – tehnički i pomoćno – tehnički poslovi. Obavljanjem poslova iz svoje nadležnosti Pravna služba osigurava  zakonito, blagovremeno i ispravno izvršavanje dužnosti u skladu sa ovlašćenjem dekana i prodekana te drugih tijela Fakulteta čiji je djelokrug rada normiran Zakonom i Statutom.

Radom Pravne službe upravlja Sekretar Fakulteta.

U sastavu Pravne službe, nalaze se:

  1. Sekretar;
  2. Služba za studentske poslove;
  3. Služba za finansijsko-računovodstvene poslove i javne nabavke;
  4. Služba za bibliotečko – informatičku podršku;
  5. Služba za opšte, pomoćne i tehničke poslove.
 
 

 

 

Biblioteka

Mr Jelena Marković

Šef biblioteke
Tel: + 387 51 330 -906
Nada Milaković -knjižničar
E-pošta: biblioteka@agro.unibl.org

Biblioteka Poljoprivrednog fakulteta osnovana je 1992. godine, kao članica visokoškolskih biblioteka Univerziteta u Banjoj Luci. Biblioteka je smještena u prizemlju zgrade fakulteta, na površini od 75 m2, u čijem sastavu je i čitaonica sa 30 korisničkih mjesta.Biblioteka predstavlja važan centar istraživanja, sa prioritetnim zadatkom pružanja podrške nastavnom procesu, stručnom i naučnoistraživačkom radu studenata, nastavnika i saradnika Fakulteta, kao i naučnih radnika sa Univerziteta, tako da trenutno broji 1100 korisnika. Organizacija poslovanja biblioteke je uspostavljena tako da se kupovina i obrada knjiga obavlja centralizovano, a smještaj knjiga i časopisa po potrebi je i na institutskim bibliotekama.

Biblioteka pruža usluge studentima svih studijskih programa Poljoprivrednog fakulteta nabavkom i davanjem na korišćenje osnovne literature za spremanje ispita. Pored toga, fond biblioteke je namjenjen i za stručno usavršavanje specijalizanata, postdiplomaca i dr medicinskih radnika.

U fondu biblioteke do sada je sačuvano oko 1219 naslova, odnosno preko 5000 bibliotečkih jedinica monografskih publikacija na srpskom i stranim jezicima i oko pedesetak naslova serijskih publikacija, koji potpomažu istraživanja iz različitih oblasti poljoprivrednih nauka. Doktorske disertacije, magistarske teze, specijalistički i diplomski radovi, izdvojeni su u posebnu bazu podataka koja broji oko 1246 naslova, a zasebna baza podataka časopisa „Agroznanje“ broji 1052 članaka.

Svestrano obrađen bibliotečki fond u elektronskim bazama podataka, sa više kataloga, predstavlja olakšicu prilikom njegovog korišćenja. Fond biblioteke se neprekidno dopunjava putem kupovine, donacijama i razmjenom sa drugim bibliotekama poljoprivrednih i biotehničkih nauka iz okruženja, sve u nastojanju da se obezbijedi literatura potrebna za odvijanje nastavnog i naučnoistraživačkog rada.

Računarski kabinet

Osnovna funkcija računarskog kabineta jeste unapređenje nastavno-obrazovnog i naučnog procesa kroz izvođenje interaktivne nastave i vježbi, koje se odvijaju puštanjem prezentacija preko video-projektora.Sala računarskog kabineta je opremljena sa 26 računara, video-projektorom i stalnom internet konekcijom. Računarski kabinet se u osnovi koristi za dvije namjene: za izvođenje nastavnog procesa od strane profesora, asistenata i saradnika Poljoprivrednog fakulteta, kao i za rad studenata. Studenti koriste računarski kabinet pojedinačno, u svrhu lakšeg savladavanja gradiva (pretraživanje baza podataka putem internet mreže, vježbanje i izrada zadataka uz pomoć računarskih programa, pisanje seminarskih i diplomskih radova) u terminima kada se kabinet ne koristi za izvođenje nastave. Pravo pristupa imaju svi studenti Poljoprivrednog fakulteta, kandidati na postdiplomskim i doktorskim studijama, kao i zaposleni radnici Fakulteta.

  1. Računarski kabinet usko sarađuje sa Univerzitetskim računskim centrom koji radi na:
     implementaciji najnovijih IT  rješenja,
  2. poboljšanju sistema podrške profesorima, istraživačima,
  3. nastavnicima i studentima u primjeni tih tehnologija
    prikupljanju i prenošenju stručnog znanja,
  4. podržavanju akademske i istraživačke zajednice u izgradnji informacinog društva na Univerzitetu u Banjoj Luci i Republici Srpskoj
  5. implementaciji informacionog sistema  na Univerzitetu

Ing. Dragan Mihajlović

Operater na računarima
Tel: + 387 51 330 -971
E-pošta: dragan.mihajlovic@agro.unibl.org

Knjigovodstvo

Dipl. ecc . Biljana Glamočić

Referent za knjigovodstvene poslove
Telefon: + 387 51 330 -973
E-ppošta: biljana.glamocic@agro.unibl.org

Knjigovodstvo

To je oblik privredne evidencije o stanju i kretanju imovine, kapitala,obaveza ,prihoda, rashoda i finansijskog rezultata preduzeća u skladu sa zakonom o računovodstvu, računovodstvenim standardima i aktima preduzeća.Knjigovodstvo evidentira samo poslovne događaje koji se mogu iskazati vrijednosno. Računovodstvo   je širi pojam pošto obuhvata – knjigovodstvo, plan i analizu i računovodstvenu kontrolu. Principi urednog knjigovodstva su: knjigovodstvo mora da bude jasno i pregledno tj. ne dozvoljava se nikakvo  prepravljanje, ne smijju da postoje prazni prostori između knjiženja i knjige moraju da  budu tekuće numerisane;nijedan poslovni događaj ne može ostati neproknjižen; nijedno knjiženje se ne sme izvršiti bez dokumenta;dokumenti se moraju tekuće numerisati i odlagati; svi iznosi u knjigovodstvu se moraju unositi u domaćoj valuti (u dinarima); Osnovni poslovni izveštaji u knjigovodstvu su :

  1.  Bilansa stanja
  2. Bilansa uspjeha

Kancelarija za praktičnu nastavu

Svi Fakulteti Univerziteta pa tako i Poljoprivredni fakultet,   u Republici Srpskoj i sprovodi se stručna praksa i pružanja mogućnosti za usavršavanje koji podrazumijevaju prisustvo i angažman studenata iz Republike Srpske u institucijama i kompanijama.  Detaljan plan angažovanja, broj studenata i trajanje prakse usklađuju se prema usvojenim principima sa svakom institucijom odnosno kompanijom posebno, u skladu sa njihovim potrebama i specifičnostima.

Da bi studenti mogli pristupiti praktičnoj nastavi, moraju se obratiti ovoj Kancelariji, odnosno dipl. ing Milošu Vidiću, stručnom saradniku za praktičnu nastavu, gdje će dobiti potrebna uputstva, spisak gazdinstava koji primaju studente na praktičan rad kao i potrene obrasce odnosno prateće dokumente.  

Nakon obavljene prakse, studenti moraju da popune dnevnik prakse sa potpisom mentora, rukovodioca ili nadležne osobe kompanije gdje su izvodili praksu kao i popunjenu Studiju slučaje (Case Study)

Dipl.ing. Miloš Vidić

Stručni saradnik praktične nastave
Telefon: + 387 51 330 -903
Epošta: milos.vidic@agro.unibl.org

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.