Студентска служба
Студентска служба врши сљедеће послове:
- припрема и обавља упис на основне, дипломске, мастер и докторске академске студије;
- учествује у припреми за издавање информатора за упис на студије;
- обавља послове организације полагања испита и одбрана завршних радова, мастер, теза и докторских дисертација;
- обавља административне послове у вези са признавањем страних јавних исправа;
- обавља све административне послове око стицања научних и наставничких звања;
- обавља све послове друштвеног стандарда студената;
- обавља техничке послове у вези са фондовима, легатима и наградама студената;
- обавља административно-техничке послове за потребе Вијећа студијских програма, I, II и III циклуса студија и сл.
- обавља и друге послове утврђене Статутом Факултета.
- Студентска служба ради и са странкама, према распореду који утврђује Декан Факултета.
Правна служба
Дипл. прав. Боро Марић
Тел: + 387 51 330 -909
Е-пошта: boro.maric@agro.unibl.org; sekretar@agro.unibl.org
Дипл. прав. Алексадра Вујасиновић
Тел: +387 51 330 909
Епошта: aleksandra.vujasinovic@agro.unibl.org
У оквиру Правне службе, путем стручних служби, обављају се стручни, административно – технички и помоћно – технички послови. Обављањем послова из своје надлежности Правна служба осигурава законито, благовремено и исправно извршавање дужности у складу са овлашћењем декана и продекана те других тијела Факултета чији је дјелокруг рада нормиран Законом и Статутом.
Радом Правне службе управља Секретар Факултета.
У саставу Правне службе, налазе се:
- Секретар;
- Служба за студентске послове;
- Служба за финансијско-рачуноводствене послове и јавне набавке;
- Служба за библиотечко – информатичку подршку;
- Служба за опште, помоћне и техничке послове.
Библиотека
Мр Јелена Марковић
Tel: + 387 51 330 -906
Нада Милаковић -књижничар
E-пошта: biblioteka@agro.unibl.org
Библиотека Пољопривредног факултета основана је 1992. године, као чланица високошколских библиотека Универзитета у Бањој Луци. Библиотека је смјештена у приземљу зграде факултета, на површини од 75 м2, у чијем саставу је и читаоница са 30 корисничких мјеста.Библиотека представља важан центар истраживања, са приоритетним задатком пружања подршке наставном процесу, стручном и научноистраживачком раду студената, наставника и сарадника Факултета, као и научних радника са Универзитета, тако да тренутно броји 1100 корисника. Организација пословања библиотеке је успостављена тако да се куповина и обрада књига обавља централизовано, а смјештај књига и часописа по потреби је и на институтским библиотекама.
Библиотека пружа услуге студентима свих студијских програма Пољопривредног факултета набавком и давањем на коришћење основне литературе за спремање испита. Поред тога, фонд библиотеке је намјењен и за стручно усавршавање специјализаната, постдипломаца и др медицинских радника.
У фонду библиотеке до сада је сачувано око 1219 наслова, односно преко 5000 библиотечких јединица монографских публикација на српском и страним језицима и око педесетак наслова серијских публикација, који потпомажу истраживања из различитих области пољопривредних наука. Докторске дисертације, магистарске тезе, специјалистички и дипломски радови, издвојени су у посебну базу података која броји око 1246 наслова, а засебна база података часописа „Агрознање“ броји 1052 чланака.
Свестрано обрађен библиотечки фонд у електронским базама података, са више каталога, представља олакшицу приликом његовог коришћења. Фонд библиотеке се непрекидно допуњава путем куповине, донацијама и размјеном са другим библиотекама пољопривредних и биотехничких наука из окружења, све у настојању да се обезбиједи литература потребна за одвијање наставног и научноистраживачког рада.
Рачунарски кабинет
Основна функција рачунарског кабинета јесте унапређење наставно-образовног и научног процеса кроз извођење интерактивне наставе и вјежби, које се одвијају пуштањем презентација преко видео-пројектора.Сала рачунарског кабинета је опремљена са 26 рачунара, видео-пројектором и сталном интернет конекцијом. Рачунарски кабинет се у основи користи за двије намјене: за извођење наставног процеса од стране професора, асистената и сарадника Пољопривредног факултета, као и за рад студената. Студенти користе рачунарски кабинет појединачно, у сврху лакшег савладавања градива (претраживање база података путем интернет мреже, вјежбање и израда задатака уз помоћ рачунарских програма, писање семинарских и дипломских радова) у терминима када се кабинет не користи за извођење наставе. Право приступа имају сви студенти Пољопривредног факултета, кандидати на постдипломским и докторским студијама, као и запослени радници Факултета.
- Рачунарски кабинет уско сарађује са Универзитетским рачунским центром који ради на:
имплементацији најновијих IT рјешења, - побољшању система подршке професорима, истраживачима,
- наставницима и студентима у примјени тих технологија
прикупљању и преношењу стручног знања, - подржавању академске и истраживачке заједнице у изградњи информациног друштва на Универзитету у Бањој Луци и Републици Српској
- имплементацији информационог система на Универзитету
Инг. Драган Михајловић
Tel: + 387 51 330 -971
E-пошта: dragan.mihajlovic@agro.unibl.org
Књиговодство
Дипл. ецц . Биљана Гламочић
Телефон: + 387 51 330 -973
E-pпошта: biljana.glamocic@agro.unibl.org
Књиговодство
То је облик привредне евиденције о стању и кретању имовине, капитала,обавеза ,прихода, расхода и финансијског резултата предузећа у складу са законом о рачуноводству, рачуноводственим стандардима и актима предузећа.Књиговодство евидентира само пословне догађаје који се могу исказати вриједносно. Рачуноводство је шири појам пошто обухвата – књиговодство, план и анализу и рачуноводствену контролу. Принципи уредног књиговодства су: књиговодство мора да буде јасно и прегледно тј. не дозвољава се никакво преправљање, не смијју да постоје празни простори између књижења и књиге морају да буду текуће нумерисане;ниједан пословни догађај не може остати непрокњижен; ниједно књижење се не сме извршити без документа;документи се морају текуће нумерисати и одлагати; сви износи у књиговодству се морају уносити у домаћој валути (у динарима); Основни пословни извештаји у књиговодству су :
- Биланса стања
- Биланса успјеха
Канцеларија за практичну наставу
Сви Факултети Универзитета па тако и Пољопривредни факултет, у Републици Српској и спроводи се стручна пракса и пружања могућности за усавршавање који подразумијевају присуство и ангажман студената из Републике Српске у институцијама и компанијама. Детаљан план ангажовања, број студената и трајање праксе усклађују се према усвојеним принципима са сваком институцијом односно компанијом посебно, у складу са њиховим потребама и специфичностима.
Да би студенти могли приступити практичној настави, морају се обратити овој Канцеларији, односно дипл. инг Милошу Видићу, стручном сараднику за практичну наставу, гдје ће добити потребна упутства, списак газдинстава који примају студенте на практичан рад као и потрене обрасце односно пратеће документе.
Након обављене праксе, студенти морају да попуне дневник праксе са потписом ментора, руководиоца или надлежне особе компаније гдје су изводили праксу као и попуњену Студију случаје (Case Study)
Евиденција праксе (образац)
Дипл.инг. Милош Видић
Телефон: + 387 51 330 -903
Eпошта: milos.vidic@agro.unibl.org