Dekanat

Dekan Poljoprivrednog fakulteta

          Naročito se radujemo vezama sa našim svršenim studentima, za koje jesmo, i nastojaćemo da uvek budemo otvoreni. U budućnosti ćemo kontakte, solidarnost i saradnju među našim nekadašnjim i sadašnjim studentima ojačati kroz osnivanje i rad organizacije fakultetskih alumnista.

          I dalje ćemo sarađivati sa svim visokoškolskim i naučnim ustanovama iz zemlje i inostranstva, kao i za saradnju sa organima državne uprave Republike Srpska, lokalnih samouprava, međunarodnih univerziteta i fakulteta  iz oblasti poljoprivrednih nauka kao i nevladinih organizacija  i organizacija civilnog društva. Nastojimo da naši naučni rezultati budu primenjivi u praksi.

        Otvoreni smo i za sve građane koji žele da prisustvuju brojnim javnim diskusijama i tribinama koje se organizuju na Fakultetu, po čijem broju prednjačimo u našoj sredini.

Kroz zajedničko djelovanje, trudimo se da pomognemo da naše društvo, kao i šira zajednica kojoj pripadamo ili težimo, postane bolje mjesto za život.

Riječ dekana

Uvažene koleginice i kolege,

dobrodošli na internet stranicu Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banoj Luci.

          Poljoprivredni fakultet je postao prepoznatljivo ime na tržištu visokog obrazovanja u našem regionu, pa i šire, zbog posvećenosti nastavničkog kadra, savremenih i sadržajnih silabusa. Naš fakultet se ističe u pogledu njegovanja interdisciplinarnosti i multidisciplinarnosti u nauci, neposrednosti u odnosu predavača i studenata, kao i zbog razgranate i intenzivne međunarodne saradnje u razvoju nastavnog i naučno-istraživačkog rada.

          Otvoreni smo za sve Vas koji želite da postanete naši novi studenti, I, II i III ciklusa studija. Ponosni smo na činjenicu da gotovo da nema mjesta u Republici Srpskoj, gdje sada ne rade i žive naši bivši studenti a sada uvaženi stručnjaci iz oblasti poljoprivredne proizvodnje. Nastojimo da našim studentima prenesemo znanja, ali i otvorimo mogućnosti da kroz praksu ostvare dobro poziciju na tržištu rada.

Kancelarija dekana

Tehnički sekretar

Milijana Aćimović
Tel: + 387 51 330 -901
E-pošta: info@agro.unibl.org

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom „Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana“ uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.