Projekti

Univerzitet u Banjoj Luci učestvuje u međunarodnim obrazovnim projektima. Najveći broj realizovanih međunarodnih obrazovnih projekata na našem Univerzitetu su TEMPUS projekti. Od 1996. godine, Univerzitet u Banjoj Luci je učestvovao u 89 TEMPUS projekata, koje je finansirala Evropska komisija.

TEMPUS – Trans-Evropska šema razmjene univerzitetskih studija (Trans-European mobility scheme for university studies) finansirala je projekte između sektora visokog obrazovanja Evropske unije i njenih 27 partner zemalja u svrhu olakšavanja modernizacije univerziteta, uzajamnog učenja između regija i ljudi, kao i u svrhu razumijevanja među kulturama. Partner regije TEMPUS-a su bili Zapadni Balkan, Istočna Evropa i Centralna Azija, Sjeverna Afrika i Bliski Istok. Prvi ciklus TEMPUS programa počeo je 1990. godine, nakon pada Berlinskog zida.

Tempus

Više informacija o TEMPUS programu možete pronaći na zvaničnoj stranici Tempus  programa.

Erasmus

Više informacija o Erasmus+ programu možete pronaći na zvaničnoj stranici  Erasmus.  

TEMPUS program jedan je od sedam programa Evropske komisije koji je inkorporiran u novi program Erasmus+.

Erasmus+ program ima za cilj da podrži aktivnosti u oblasti obrazovanja, obuke,omladine i sporta za period od 2014. do 2020. godine.

Erasmus+ podržava transnacionalna partnerstva između obrazovnih, omladinskih i institucija i organizacija koje se bave obukom, koja podstiču saradnju i premošćavaju oblasti obrazovanja i rada, s ciljem rješavanja uočenih razmimoilaženja u pogledu vještina.

Takođe, ovaj program podržava nacionalne napore za unapređenje obrazovnih, omladinskih i sistema obuke.

Erasmus+ obezbjeđuje bespovratna sredstva za širok spektar akcija i aktivnosti u oblasti obrazovanja, obuke, omladine i sporta. Program daje mogućnosti za studente, pripravnike, zaposlene i volontere da provedu jedan period u inostranstvu kako bi povećali svoje vještine i mogućnost zapošljavanja.

Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske raspisalo je Konkurs za sufinansiranje naučnoistraživačkih projekata u 2023. godini prema kojem će biti sufinansirano ukupno 30 naučnoistraživačkih projekata, za šta je budžetom predviđeno 300.000 KM.
Podršku Ministarstva dobiće projekti iz šest naučnih oblasti: prirodne nauke, inženjerstvo i tehnologija, poljoprivredne nauke, medicinske i zdravstvene nauke, društvene i humanističke nauke.
Po projektu je predviđeno izdavajnje 10.000 KM, a konkurs ostaje otvoren do 11. decembra 2023. godine.
Informišem vas i da je Fond za zapadni Balkan objavio  Šesti poziv za podnošenje prijedloga projekata.
Poziv obezbjeđuje grantove do 15.000 evra, a otvoren je do 27. decembra 2023. godine.
Sve prijave  se podnose onlajn, preko onlajn sistema za upravljanje grantovima.
Više informacija o pozivu, prijavi i registraciji  dostupno je na  https://wbfportal.org/applicant/

Nema podataka

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom „Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana“ uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.