Пројекти

Универзитет у Бањој Луци учествује у међународним образовним пројектима. Највећи број реализованих међународних образовних пројеката на нашем Универзитету су TEMPUS пројекти. Од 1996. године, Универзитет у Бањој Луци је учествовао у 89 TEMPUS пројеката, које је финансирала Европска комисија.

TEMPUS – Транс-Европска шема размјене универзитетских студија (Trans-European mobility scheme for university studies) финансирала је пројекте између сектора високог образовања Европске уније и њених 27 партнер земаља у сврху олакшавања модернизације универзитета, узајамног учења између регија и људи, као и у сврху разумијевања међу културама. Партнер регије TEMPUS-а су били Западни Балкан, Источна Европа и Централна Азија, Сјеверна Африка и Блиски Исток. Први циклус TEMPUS програма почео је 1990. године, након пада Берлинског зида.

Tempus

Више информација о TEMPUS програму можете пронаћи на званичној страници Tempus  programa.

Erasmus

Више информација о Erasmus+ програму можете пронаћи на званичној страници  Erasmus.  

TEMPUS програм један је од седам програма Европске комисије који је инкорпориран у нови програм Erasmus+.

Erasmus+ програм има за циљ да подржи активности у области образовања, обуке,омладине и спорта за период од 2014. до 2020. године.

Erasmus+ подржава транснационална партнерства између образовних, омладинских и институција и организација које се баве обуком, која подстичу сарадњу и премошћавају области образовања и рада, с циљем рјешавања уочених размимоилажења у погледу вјештина.

Такође, овај програм подржава националне напоре за унапређење образовних, омладинских и система обуке.

Erasmus+ обезбјеђује бесповратна средства за широк спектар акција и активности у области образовања, обуке, омладине и спорта. Програм даје могућности за студенте, приправнике, запослене и волонтере да проведу један период у иностранству како би повећали своје вјештине и могућност запошљавања.

Министарство за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске расписало је Конкурс за суфинансирање научноистраживачких пројеката у 2023. години према којем ће бити суфинансирано укупно 30 научноистраживачких пројеката, за шта је буџетом предвиђено 300.000 КМ.
Подршку Министарства добиће пројекти из шест научних области: природне науке, инжењерство и технологија, пољопривредне науке, медицинске и здравствене науке, друштвене и хуманистичке науке.
По пројекту је предвиђено издавајње 10.000 КМ, а конкурс остаје отворен до 11. децембра 2023. године.
Информишем вас и да је Фонд за западни Балкан објавио  Шести позив за подношење приједлога пројеката.
Позив обезбјеђује грантове до 15.000 евра, а отворен је до 27. децембра 2023. године.
Све пријаве  се подносе онлајн, преко онлајн система за управљање грантовима.
Више информација о позиву, пријави и регистрацији  доступно је на  https://wbfportal.org/applicant/

Nema podataka

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом “Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана” успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.