Istorijat
Osnivanju Poljoprivrednog fakulteta prethodio je razvoj više naučnih i obrazovnih institucija iz oblasti poljoprivrede. Prvo, odlukom Vlade NR Bosne i Hercegovine (1947) u Banjoj Luci formiran je Poljoprivredni zavod, koji je 1996. prerastao u Poljoprivredni institut Republike Srpske. Zatim, Viša poljoprivredna škola osnovana je posebnim zakonom1960), a počela je sa radom 1961. godine. Prestala je sa radom školske 1972/1973. godine
Na sjednici Naučno-nastavnog vijeća Univerziteta u Banjoj Luci koja je održana 27. februara 1992. usvojen je Elaborat o osnivanju Poljoprivrednog fakulteta i zajedno sa Odlukom o utvrđivanju prijedloga Elaborata o društveno-ekonomskoj opravdanosti osnivanja Poljoprivrednog fakulteta upućen Skupštini SR Bosne i Hercegovine na usvajanje. Zatim, procedura o osnivanju je obnovljena na osnovu Ustava i Ustavnog zakona za sprovođenje Ustava Srpske Republike Bosne i Hercegovine. Avgusta 1992. imenovana je Komisija matičara i donesena odluka o osnivanju, a za poslove dekana imenovan je prof. dr Petar Durman. Poljoprivredni fakultet je počeo sa radom 10. oktobra 1992. godine u zgradi bivše Više poljoprivredne škole
Inicijativa za formiranje Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci zvanično je odobrena na Naučno – nastavnom vijeću Univerziteta u Banjaluci i pokrenuta 1991 konstituisanjem Organizacionog odbora. Na sjednici Naučno – nastavnog vijeća Univerziteta koja je održana 27. 02. 1992, usvojen je Elaborat o osnivanju Poljoprivrednog fakulteta i zajedno sa Odlukom o utvrđivanju prijedloga Elaborata o društveno-ekonomskoj opravdanosti osnivanja Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci, proslijeđen Skupštini SRBiH na usvajanje. Procedura o osnivanju je obnovljena na osnovu Ustava i Ustavnog zakona za provođenje Ustava Srpske Republike Bosne i Hercegovine. U avgustu 1992 imenovana je Komisija matičara Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci i donesena odluka o osnivanju Fakulteta kojom je za poslove dekana imenovan prof. dr Petar Durman.
Fakultet je počeo sa radom 10. 10. 1992. godine u zgradi bivše Više poljoprivredne škole u Banjaluci. Od osnivanja do 1999 na Fakultetu je izvođena nastava na Opštem usmjerenju nakon čega su formirana tri nova smijera: ratarski, voćarsko-vinogradarski i stočarski. Nakon šest godina formirana su tri studijska programa: Animalna proizvodnja, Biljna proizvodnja i Agrarna ekonomija i ruralni razvoj. Od školske 2006/2007 fakultet organizuje nastavu prema principima Bolonjskog procesa sa tri Studijska programa i šest usmjerenja. Na Fakultetu se izvode magistarske studije, drugi ciklus studija – master i doktorske studije – treći ciklus studija. Fakutet je kadrovski i infrastrukturno potpuno osposobljen i samostalan u izvođenu naučnog i nastavnog procesa.
Broj upisanih studenata, promovisanih diplomiranih ineženjera, magistara (mastera) i doktora nauka od osnivanja Poljoprivrednog fakulteta 1992. do 2023. godine
Upisanih studenata
Diplomiranih inženjera
Magistara i mastera
Doktora nauka (44), III ciklus 3
Misija
Od osnivanja do danas, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjaluci je posvećen svojoj osnovnoj misiji: uspostaviti najviše akademske standarde i obezbijedti sticanje znanja i vještina u skladu sa potrebama društva i projektovanim društvenim razvojem; odnosno da nastavnim sadržajima i primjenom savremenih metoda obrazovanja povezanim sa naučno-istraživačkim procesom, obrazuje mlade i kvalitetne stručnjake u oblasti poljoprivredne struke i nauke koji će biti osposobljeni da svojim znanjem i radom pomažu razvoj poljoprivrede kao strateške grane Republike Srpske i BiH, u skladu sa savremenim evropskim trendovima održivog razvoja.Da bi ostvario svoju misiju, Fakultet se trajno opredjeljuje da teži unaprijeđenju kvaliteta visokog obrazovanja kroz naučno-istraživački rad, tehnološki razvoj i razvoj inovativnog pristupa, te uključivanje u jedinstven Evropski prostor visokog obrazovanja i Evropski istraživački prostor.Obrazovanjem akademskih i stručnih kadrova Fakultet će da pruži doprinos:
- razvoju poljoprivrede i prehrambene industrije;
- ruralnom razvoju Republike Srpske i BiH;
- održivom privrednom i regionalnom razvoju.
Vizija
Osnovna vizija Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci je uspostavljanje modernog sistema visokog obrazovanja, kompatibilnog sa odgovarajućim fakultetima u zemljama regiona i članicama EU, u kome je istraživački pristup osnov sticanja novih spoznaja. Poljoprivredni fakultet, sa svojih šest instituta je glavni nosilac naučno-istraživačkog rada i tehnološkog razvoja u oblasti poljoprivrednih nauka u Republici Srpskoj. Kao najznačajnija ustanova visokog obrazovanja u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjaluci ima vodeću ulogu u razvoju obrazovanja i nauke u Republici Srpskoj i BiH.Vizija Poljoprivrednog fakulteta je savremena, obrazovna, visokoškolska institucija, priznata po obrazovnim, naučno-istraživačkim i stručnim dostignućima u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane. Ova ustanova će osposobiti mlade stručnjake, diplomirane inženjere poljoprivrede različitih profila koji će unapređivati poljoprivredu Republike Srpske i BiH i ravnopravno prihvatati konkurenciju i izazove iz regiona i šireg evropskog prostora.
Ovo uključuje elemente kontinuiranog održivog poboljšanja obrazovanja, naučno-istraživačkog i stručnog rada na svim nivoima. Konstantno se omogućuje poboljšanje predavačkih sposobnosti nastavnika i saradnika i postepeno i održivo poboljšanje stručnosti i vještina studenata. Za to je neophodna mobilnost studenata i nastavnika, kako bi se oni učinili sposobnim za ravnopravno učestvovanje u evropskom prostoru obrazovanja i istraživanja, što je i dugoročna vizija Fakulteta.
Vizija Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci je i dostizanje najviših nivoa izvrsnosti i partnerstva sa privrednim organizacijama u Republici Srpskoj, BiH i regionu, usvajajući pozitivne trendove inovativnog pristupa obrazovanju i istraživanju.
Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjaluci je orijentisan ka modernim studijskim programima sva tri ciklusa akademskih studija, što stvara uslove za rast i razvoj fakulteta, pojedinaca i društva uopšte. Ravnopravno učešće u međunarodnim naučnim projektima i obimna primjena dobijenih rezultata u praksi stvara dodatnu vrijednost i stručnost svih učesnika u procesu obrazovanja, a sve u cilju ostvarivanja postavljene vizije.