Istorijat

          Osnivanju Poljoprivrednog fakulteta prethodio je razvoj više naučnih i obrazovnih institucija iz oblasti poljoprivrede. Prvo, odlukom Vlade NR Bosne i Hercegovine (1947) u Banjoj Luci formiran je Poljoprivredni zavod, koji je 1996. prerastao u Poljoprivredni institut Republike Srpske. Zatim, Viša poljoprivredna škola osnovana je posebnim zakonom1960), a počela je sa radom 1961. godine. Prestala je sa radom školske 1972/1973. godine

          Na sjednici Naučno-nastavnog vijeća Univerziteta u Banjoj Luci koja je održana 27. februara 1992. usvojen je Elaborat o osnivanju Poljoprivrednog fakulteta i zajedno sa Odlukom o utvrđivanju prijedloga Elaborata o društveno-ekonomskoj opravdanosti osnivanja Poljoprivrednog fakulteta upućen Skupštini SR Bosne i Hercegovine na usvajanje. Zatim, procedura o osnivanju je obnovljena na osnovu Ustava i Ustavnog zakona za sprovođenje Ustava Srpske Republike Bosne i Hercegovine. Avgusta 1992. imenovana je Komisija matičara i donesena odluka o osnivanju, a za poslove dekana imenovan je prof. dr Petar Durman. Poljoprivredni fakultet je počeo sa radom 10. oktobra 1992. godine u zgradi bivše Više poljoprivredne škole

          Inicijativa za formiranje Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci zvanično je odobrena na Naučno – nastavnom vijeću Univerziteta u Banjaluci i pokrenuta 1991 konstituisanjem Organizacionog odbora. Na sjednici Naučno – nastavnog vijeća Univerziteta koja je održana 27. 02. 1992, usvojen je Elaborat o osnivanju Poljoprivrednog fakulteta i zajedno sa Odlukom o utvrđivanju prijedloga Elaborata o društveno-ekonomskoj opravdanosti osnivanja Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci, proslijeđen Skupštini SRBiH na usvajanje. Procedura o osnivanju je obnovljena na osnovu Ustava i Ustavnog zakona za provođenje Ustava Srpske Republike Bosne i Hercegovine. U avgustu 1992 imenovana je Komisija matičara Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci i donesena odluka o osnivanju Fakulteta kojom je za poslove dekana imenovan prof. dr Petar Durman.

          Fakultet je počeo sa radom 10. 10. 1992. godine u zgradi bivše Više poljoprivredne škole u Banjaluci. Od osnivanja do 1999 na Fakultetu je izvođena nastava na Opštem usmjerenju nakon čega su formirana tri nova smijera: ratarski, voćarsko-vinogradarski i stočarski. Nakon šest godina formirana su tri studijska programa: Animalna proizvodnja, Biljna proizvodnja i Agrarna ekonomija i ruralni razvoj. Od školske 2006/2007 fakultet organizuje nastavu prema principima Bolonjskog procesa sa tri Studijska programa i šest usmjerenja. Na Fakultetu se izvode magistarske studije, drugi ciklus studija – master i doktorske studije – treći ciklus studija. Fakutet je kadrovski i infrastrukturno potpuno osposobljen i samostalan u izvođenu naučnog i nastavnog procesa. 

Broj upisanih studenata, promovisanih diplomiranih ineženjera, magistara (mastera) i doktora nauka od osnivanja Poljoprivrednog fakulteta 1992.  do 2023. godine

0

Upisanih studenata

0

Diplomiranih inženjera

0

Magistara i mastera

0

Doktora nauka (44), III ciklus 3

Misija

          Od osnivanja do danas, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjaluci je posvećen svojoj osnovnoj misiji: uspostaviti najviše akademske standarde i obezbijedti sticanje znanja i vještina u skladu sa potrebama društva i projektovanim društvenim razvojem; odnosno da nastavnim sadržajima i primjenom savremenih metoda obrazovanja povezanim sa naučno-istraživačkim procesom, obrazuje mlade i kvalitetne stručnjake u oblasti poljoprivredne struke i nauke koji će biti osposobljeni da svojim znanjem i radom pomažu razvoj poljoprivrede kao strateške grane Republike Srpske i BiH, u skladu sa savremenim evropskim trendovima održivog razvoja.Da bi ostvario svoju misiju, Fakultet se trajno opredjeljuje da teži unaprijeđenju kvaliteta visokog obrazovanja kroz naučno-istraživački rad, tehnološki razvoj i razvoj inovativnog pristupa, te uključivanje u jedinstven Evropski prostor visokog obrazovanja i Evropski istraživački prostor.Obrazovanjem akademskih i stručnih kadrova Fakultet će da pruži doprinos:

  1. razvoju poljoprivrede i prehrambene industrije;
  2. ruralnom razvoju Republike Srpske i BiH;
  3. održivom privrednom i regionalnom razvoju.

Vizija

          Osnovna vizija Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci je uspostavljanje modernog sistema visokog obrazovanja, kompatibilnog sa odgovarajućim fakultetima u zemljama regiona i članicama EU, u kome je istraživački pristup osnov sticanja novih spoznaja. Poljoprivredni fakultet, sa svojih šest instituta je glavni nosilac naučno-istraživačkog rada i tehnološkog razvoja u oblasti poljoprivrednih nauka u Republici Srpskoj. Kao najznačajnija ustanova visokog obrazovanja u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjaluci ima vodeću ulogu u razvoju obrazovanja i nauke u Republici Srpskoj i BiH.Vizija Poljoprivrednog fakulteta je savremena, obrazovna, visokoškolska institucija, priznata po obrazovnim, naučno-istraživačkim i stručnim dostignućima u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane. Ova ustanova će osposobiti mlade stručnjake, diplomirane inženjere poljoprivrede različitih profila koji će unapređivati poljoprivredu Republike Srpske i BiH i ravnopravno prihvatati konkurenciju i izazove iz regiona i šireg evropskog prostora.
           Ovo uključuje elemente kontinuiranog održivog poboljšanja obrazovanja, naučno-istraživačkog i stručnog rada na svim nivoima. Konstantno se omogućuje poboljšanje predavačkih sposobnosti nastavnika i saradnika i postepeno i održivo poboljšanje stručnosti i vještina studenata. Za to je neophodna mobilnost studenata i nastavnika, kako bi se oni učinili sposobnim za ravnopravno učestvovanje u evropskom prostoru obrazovanja i istraživanja, što je i dugoročna vizija Fakulteta.
          Vizija Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci je i dostizanje najviših nivoa izvrsnosti i partnerstva sa privrednim organizacijama u Republici Srpskoj, BiH i regionu, usvajajući pozitivne trendove inovativnog pristupa obrazovanju i istraživanju.

      Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjaluci je orijentisan ka modernim studijskim programima sva tri ciklusa akademskih studija, što stvara uslove za rast i razvoj fakulteta, pojedinaca i društva uopšte. Ravnopravno učešće u međunarodnim naučnim projektima i obimna primjena dobijenih rezultata u praksi stvara dodatnu vrijednost i stručnost svih učesnika u procesu obrazovanja, a sve u cilju ostvarivanja postavljene vizije.

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.