Laboratorije Fakulteta

      Laboratorije Fakulteta su raspoređene se po Institutima, svrstane   prema naučnim užim oblastima kojima se Fakultet bavi.
         U tabeli (dolje), je dat  pregled svih laboratorija raspoređenih po institutima.
         Pored ovih laboratorija svrstanih po institutima, na Poljoprivrednom fakultetu djeluju i dvije centralne laboratorije: 

  1. Centralna hemijska laboratorija  i
  2. Laboratorija za mikroskopiranje.

      Ove dvije laboratorije studentima  omogućuju da  savladaju klasične metoda analize i mjerenja, kao i rad na savremenoj mjernoj i analitičkoj opremi u laboratorijama u toku izvođenja praktičnog djela nastave.
       Laboratorijske vježbe i naučno-istraživački rad izvode se u laboratorijama, koje raspolažu kadrovima čija obrazovna struktura, osposobljenost i radno iskustvo obezbjeđuju visok nivo znanja koje se prenosi studentima, maksimalnu funkcionalnost laboratorija, kao i pružanje pouzdanih i pravovremenih usluga.

Laboratorije

Instituti

Laboratorija za ekofiziologiju
Laboratorija za entomologiju
Laboratorija za sjemenarstvo
Laboratorija za poljoprivrednu mehanizaciju
Laboratorija za kontrolu kvaliteta hrane za životinje
Laboratorija za akvakulturu
Pčelinjak
Ogledni pčelinjak
Laboratorija za reprodukciju životinja
Laboratorija za sertifikaciju sadnog materijala i rasada hortikulturnih biljaka
Laboratorija za histologiju i citogenetiku
Laboratorija za pomologiju i biotehnologiju u hortikulturi
Lasboratorija za ampelografiju i vinarstvo
Laboratorija za tretman plodova nakon berbe
Laboratorija za ekotoksikologiju i analitiku pesticida
Laboratorija za pedologiju, melioracije i ishranu biljaka
Plastenik za biotest

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.