Agroznanje - naučni časopis

Agroznanje

Časopis Agroznanje
Glavni urednik: Prof. dr Đorđe Savić
E-pošta: djordje.savic@agro.unibl.org

Agroznanje je naučni časopis, koji od 2000. godine izdaje Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci. Časopis izlazi tromjesečno. Časopis je indeksiran u CrossRef, CAB Abstracts, CABI Full Text i Google Scholar bazama podataka.

Agroznanje (Agro-know. J.) je nacionalni časopis otvorenog pristupa, posvećen unapređenju i širenju naučnih saznanja u poljoprivredi i srodnim akademskim disciplinama.

Kao zvanična publikacija Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, časopis se objavljuje četiri puta godišnje na engleskom jeziku, u elektronskom obliku (e-ISSN 2233- 0070) od 2019. godine. Prethodni brojevi časopisa su dostupni u štampanom (ISSN 1512- 6412) i elektronskom (ISSN 2233-0070) izdanju.

Časopis Agroznanje pokriva sve naučne i tehnološke aspekte poljoprivrede i srodnih akademskih disciplina kao što su: biljne nauke, ratarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, hortikultura, nauka o upravljanju vodom i zemljištem, agrometeorologija, biometrika, animalne nauke i mljekarstvo, prehrambena tehnologija , tehnologija nakon žetve, prirodni resursi, agroekologija, genetički resursi, agrarna ekonomija i ruralni razvoj, veterinarstvo, lov, ribarstvo, pčelarstvo, sigurnost i kvalitet hrane, inovativne tehnologije u poljoprivredi i slične teme.

Časopis Agroznanje prihvata za objavu visokokvalitetne naučne radove koji su prošli postupak recenziranja iz oblasti poljoprivrede i srodnih akademskih disciplina, od osnovnog do primijenjenog pristupa.

Ne postoje posebne naknade za objavu radova u časopisu Agroznanje. Na internet adresi arhive časopisa Agroznanje dostupni su svi prethodno objavljeni radovi u cjelosti u .pdf formi.

Glavni i odgovorni urednik časopisa
Prof. dr Đorđe Savić, vanredni profesor
djordje.savic@agro.unibl.org

Preuzmite uputstvo autorima za pisanje radova u časopisu Agroznanje.

 

 

Posjetite stranicu Arhiva da preglčedate najnovija izdanja časopisa Agroznanje id da ih preuzmete u PDF formatu.

Izdavač

Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci

Časopis je indeksiran u sljedećim citatnim bazama.

 

 

 

Sufinansiranje

Ministarstvo za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske

UDC obrada

Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske

 

 

Slanje radova

Slanje radova:

  • editor.agroknowledge@agro.unibl.org
  • submit.agroznanje@agro.unibl.org

Prednosti objavljivanja rada u časopisu Agroznanje?

  • indeksiranost u sljedećim bazama podataka: CAB Abstracts, CABI Full Text, Google Scholar i CrossRef;
  • pristup svim objavljenim radovima je otvorenog tipa;
  • brze, nepristrasne i konstruktivne recenzije;
  • svi autori su oslobođeni plaćanja za objavu rada u časopisu;
  • besplatna usluga lekture rada za sve autore, a posebno za autore iz država van engleskog govornog područja;
  • CrossCheck Plagiarism provjera originalnosti radova. 

Agroznanje uvršteno u DOAJ bazu naučnih časopisa otvorenog pristupa

Časopis ,,Agroznanjeˮ, čiji je izdavač Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, od 16. aprila 2024. godine dio je DOAJ baze, citatne baze naučnih časopisa otvorenog pristupa.
DOAJ (Directorium of Open Access Journals, Direktorijum naučnih časopisa otvorenog pristupa) je jedinstven i opsežan indeks različitih časopisa otvorenog pristupa iz cijelog svijeta, vođen rastućom zajednicom, posvećenom obezbjeđivanju kvalitetnog sadržaja besplatno dostupnog na internetu za svakoga. Više o DOAJ bazi naučnih časopisa možete saznati na internet stranici https://doaj.org/about/
Časopis Agroznanje izlazi od 2000. godine, u jednom volumenu sa četiri broja godišnje (tromjesečno), a od 2019. godine izlazi u samo elektronskoj verziji, a arhivi prethodnih brojeva časopisa može se pristupiti na internet adresi  https://agroznanje.agro.unibl.org. U saradnji sa Srpskim Citatnim Indeksom, na DOAJ stranici Agroznanja (https://doaj.org/toc/2233-0070) dostupni su svi naučni radovi objavljeni u naučnom časopisu Agroznanje od 2011. godine do danas. Isti radovi dostupni su i na stranici Agroznanja u okviru Srpskog Citatnog Indeksa, na internet adresi  https://scindeks.ceon.rs/journalDetails.aspx?issn=2233-0070&lang=en.
Agroznanje je naučni časopis nacionalnog značaja, posvećen unapređenju i širenju naučnih saznanja o poljoprivredi i srodnim akademskim disciplinama. Agroznanje pokriva sve naučne i tehnološke aspekte poljoprivrede i srodnih akademskih disciplina kao što su biljne nauke, ratarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, hortikultura,  upravljanje vodama i zemljištem, agro -meteorologija, biometrika, stočarstvo i mljekarstvo, prehrambena tehnologija, tehnologija nakon žetve, prirodni resursi, agroekologija, genetski resursi, ekonomika poljoprivrede i ruralni razvoj, veterinarska nauka, lovstvo, ribarstvo, pčelarstvo, bezbjednost i kvalitet hrane, inovativne tehnologije u poljoprivredi i slične teme.
Uredništvo časopisa očekuje da će se uvrštavanjem „Agroznanjaˮ u DOAJ bazu, citatnu bazu naučnih časopisa otvorenog pristupa postići veća vidljivost i prepoznatljivost ovog naučnog časopisa, Univerziteta u Banjoj Luci i Poljoprivrednog fakulteta.

Novo

Objavljen je novi broj naučnog časopisa Agroznanje (Agro-Knowledge Journal)
Na internet stranicu Fakulteta i časopisa postavljen je novi broj naučnog časopisa Agroznanje (Agro-Knowledge Journal), volumen 25, broj 3 za 2024. godinu, kojem možete pristupiti na adresi
– https://agroznanje.agro.unibl.org/kategorije/1451/agro-knowledge-journal-vol-25-no-3-2024
Naš časopis nalazi se i u citatnoj bazi naučnih časopisa Republike Srbije, Srpski Citatni Indeks, na adresi
– https://scindeks.ceon.rs/issue.aspx?issue=17323
Naš časopis nalazi se i u DOAJ bazi naučnih časopisa otvorenog pristupa, na adresi
– https://doaj.org/toc/2233-0070

Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (II ciklus)

Nastavni proces na drugom ciklusu studija u okviru studijskog programa Agrarna ekonomija i ruralni razvoj (Master studij) odvija se na dva usmjerenja i to: Agrobiznis i Ruralni razvoj I, koji studentima omogućava sticanje praktičnih i teoretskih znanja iz većeg broja poljoprivrednih, ekonomskih i društvenih nauka. Na master studiju studenti se obrazuju za stručni i naučni rad u oblasti ekonomike poljoprivrede i ruralnog razvoja. Trajanje master studija je dvije godine odnosno četiri semstra. Nastsvni plan se sastoji od 15 predmeta, stručnog projekat i završnog (master) rada. Završni rad se vrednuje sa 20 ECTS bodova, čime student ostvaruje 120 ECTS.

Kao rezulata participacije, nastavnog kadra studijskog programa Agrana ekonomija i ruralni razvoj, u TEMPUS projektu pod nazivom “Uspostavljanje savjetodavne mreže za ruralni razvoj u zemljama zapadnog Balkana” uspostavljen je i organizovan jednogodišnji master studija (60 ECTS) iz ruralnog razvoja (Ruralni razvoj II). Nastava na ovom usmjerenju master studija se izvodi po identičnom planu i programu na univerzitetima u Banjoj Luci, Novom Sadu, Tetovu i Tirani, a pod mentorstvom univerziteta u Redingu, Vaheningenu, Oslu i Pragu. Završetkom II ciklusa akademskih studija (master studij) na usmjerenju Agrobiznis student stiče zvanje master agrobiznisa- 300 ECTS, a po okončanju usmjerenja Ruralni razvoj I ili II dodjeljuje mu se zvanje master ruralnog razvoja – 300 ECTS.

 

Animalne nauke

Studijski program Animalna proizvodnja sa studijama drugog ciklusa na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci je osnovan 2006. godine. Razlog osnivanja studijskog programa drugog ciklusa Animalna proizvodnja jeste sticanje specijalističkih znanja u pojedinim užim naučnim oblastima za kojima postoji suštinska društvena potreba.Na studijskom programu Animalna proizvodnja studije su definisane po sistemu 3+2+3. Drugi ciklus studija se odvija u okviru dva usmjerenja i to:
Bezbjednost hrane animalnog porijekla u lancu poljoprivredne proizvodnje i Stočarstvo.
Nastava na drugom ciklusu studija traje dvije godine, odnosno četiri semestra. Opterećenje po semestru je 30 ECTS bodova, odnosno 60 ECTS bodova za akademsku godinu, tako da student tokom studiranja na drugom ciklusu studija ostvari ukupno 120 ECTS bodova, što sa prvim ciklusom čini ukupno 300 ECTS. Nastavni plan čine obavezni i izborni nastavni predmeti, stručni projekat i magistarski (zavšni rad).
Akademski nazivi koji se stiču po završetku drugog ciklusa akademskih studija na usmjerenjima Animalna proizvodnja su: master animalne proizvodnja i master stočarstva. Odbranom master rada studenti stiču pravo da se zaposle u zvanju rukovodioca animalne proizvodnje na farmama manjeg ili većeg kapaciteta svih životinjskih vrsta u privatnom i državnom sektoru, ili stečeno znanje mogu primjeniti i u naučnim, stručnim i državnim institucijama, kojima je primarno, odnosno sekundarno istraživanje animalna proizvodnja.