Институт за ратарство

Институт за ратарство је основан 2005. године као организациона јединица Пољопривредног факутета у Бања Луци. Институт обавља научноистраживачку дјелатност и стручне услуге из области ратарства (житарице, индустријске и крмне биљке) и пољопривредне механизације; производње и сертификације садног и сјеменског материјала, заштите здравља, биотехнологије, физиологије и исхране, генетике и оплемењивања, система и економичности гајења ратарских биљака, као и адаптације ратарских биљака на климатске промјене и лабораторијске анализе производа ратарских биљака.

Институт обавља научноистраживачку дјелатност кроз различите истраживачке програме, и то:

  • Програме основних, примијењених и развојних истраживања;
  • Програме подстицања научно-истраживачког и стручног рада у оквиру унапређења технолошког, иновационог, регионалног и укупног економског развоја;
  • Програме обезбјеђења простора, опреме и едукованог научно-стручног кадра за научно-истраживачки рад и едукацију студената;
  • Програме домаће и међународне научне и стручне сарадње;
  • Програме укључивања у међународне научне институције и међународне асоцијације, које имају исте или сличне програмске и истраживачке циљеве;
  • Програме оспособљавања и усавршавања кадрова за научно-истраживачки рад;
  • Програме подстицања младих кадрова за оспособљавање и усавршавање за научно-истраживачки рад;
  • Програме издавања и набавке литературе;
  • Програме одржавања и учешћа на домаћим и међународним научним и стручним скуповима и
  • Израду студија, експертиза и елабората.

Институт обавља и пружа стручне услуге кроз:

  • Преношење научних и стручних сазнања у практичну примјену;
  • Издавање атеста и сертификата ;
  • Израду планова и практичних рјешења;
  • Издавачку и едукативну дјелатност;
  • Консалтинг, маркетинг и инжењеринг
  • Израду и ревизију, те реализацију развојних и примијењених пројеката и студија;
  • Картирање инвазивних врста;
  • Стручне послове по основу овлашћења у цертификацији органске и интегралне производње хмеља, житарица, индустријских и крмних биљака

Институт за ратарство у свом саставу има четири лабораторије:

  • Лабораторија за екофизиологију
  • Лабораторија за ентомологију
  • Лабораторија за сјеменарство
  • Лабораторија за пољопривредну механизацију.

Институт за ратарство има 14 чланова од чега 10 у научном звању.

Руководилац института је проф. др Војо Радић.

Услуге

Производња сјемена подлијеже обавезној контроли. Контролом производње сјемена утврђује се поријекло врста, сорта и категорија употријебљеног сјемена.Контролу производње категорија сортног сјемена врши овлашћена институција. Пољопривредни факултет, Универзитета у Бањој Луци рјешењем Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске је овлашћен за вршење послова контроле сјеменских усјева пољопривредног биља.

 

Једна од услужних активности Института за ратарство представља контрола и калибрације уређаја за заштиту биљака.

Циљ контроле и калибрације уређаја за заштиту биљака је да на основу потенцијалних могућности у производним условима обезбиједи уштеду енергије као и повећање људског и машинског рада.

 

Лабораторије института

Једна од услужних активности Института за ратарство представља контрола и калибрације уређаја за заштиту биљака. Циљ контроле и калибрације уређаја за заштиту биљака је да на основу потенцијалних могућности у производним условима обезбиједи уштеду енергије као и повећање људског и машинског рада.производње категорија сортног сјемена  врши овлашћена институција. Пољопривредни факултет, Универзитета у  Бањој Луци рјешењем Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске је овлашћен  за вршење послова контроле сјеменских усјева пољопривредног биља. 

Основни истраживачки програм лабораторије обухвата морфолошке, физиолошке и цито-хистолошке аспекте интеракције еколошких фактора и процеса органогенезе у расту и развоју пољопривредних биљака у различитим условима гајења, као и продукцију биомасе.Истраживања од посебног значаја у лабораторији обухватају проучавање екофизиолошких фактора отпорности на ниске температуре и сушу. Лабораторијске технике истраживања базиране су на опреми за хистологију (микротом за резање у леду), бинокуларној лупи и свјетлосном микроскопу са софтвером за дигиталну анализу слике, као и могућношћу рада у подручју флуоресценције.

                                                                                                                                      Шеф лабораторије: проф.др Данијела Кондић

Основни истраживачки програм лабораторије за ентомологију подразумијева детекцију корисне и штетне ентомофауне, која се базира на проучавању њихових морфолошких, анатомских и биолошких карактеристика.Лабораторија обавља стучне услуге, односно врше се прегледи биљног и инсекатског материјала, процјењивање интензитета напада штеточина и даје приједлог адекватних мјера заштите. За потребе рада у лабораторијским и пољским условима лабораторија је опремљена неопходном опремом (стереомикроскоп са интегрисаном камером и микроскоп), теренским и лабораторијским прибором и хемикалијама.

                                                                               Шеф лабораторије: доц. др  Бранимир Њежић

Основни истраживачки програм лабораторије обухвата примијењена истраживања из области сјеменарства и оплемењивања пољопривредних биљака. Лабораторија располаже најсавременијом опремом потребном за извођење стручног и научног рада везаног за квалитет сјемена свих ратарских и повртарских биљних врста, трава, љековитог и ароматичног биља. Савремена опрема и високо стручни кадрови омогућавају комплетне, уједначене и неутралне анализе квалитета сјемена. Дјелатност лабораторије обухвата: испитивање квантитативних и квалитативних особина сјемена, испитивање физиологије сјемена, биотехнолошка испитивања сјемена, испитивање здравствене исправности сјемена.                                                                                       Шеф лабораторије : Проф. др Војо Радић

Лабораторија је овлаштена од стране Минисарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске за вршење контроле и атестирања уређаја за апликацију пестицида.

Шеф лабораторије: Проф. др Зоран Маличевић

Руководилац института
Проф. др Војо Радић
Тел: + 387 51 330-958
vojo.radic@agro.unibl.org

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом “Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана” успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.