Институт за економику пољопривреде и рурани развој

Институт за економику пољопривреде основан је 21.04.2005. године и уписан у Регистар научно-истраживачких установа код Министарства науке и технологије Републике Српске 22.12.2005. године, а 2013. године промјенио је име у Институт за економику пољопривреде и рурални развој.

Истраживачки тим института чини седам доктора наука, један магистар наука и један сарадник. Научноистраживачку дјелатност и стручне услуге институт обавља из области пољопривреде и руралног развоја – агроменаџмента; предузетништва; планирања у агробизнису; маркетинг; тржишта и истраживања тржишта пољопривредних производа; економике и организације у пољопривреди; међународних интеграција; трошкова и калкулација; инвестиција у пољопривреди; руралног финансирања; управљања пројектима; пољопривредног књиговодства; анализе пословања пољопривредних газдинстава; метода избора оптималне пољопривредне производње; политике и програмирања руралног развоја; пољопривредног савјетодавства; задругарства и других асоцијација у пољопривреди; регионалног развоја и руралног туризма.

Услуге

Института за економику пољопривреде и рурални развоја пружа услуге преношења научних и стручних сазнања из области економике пољопривреде и руралног развоја у практичну примјену; израде стратешких и програмских докумената, и планова из подручја пољопривреде и руралног развоја; израде приједлога и анализа ефеката политике подстицања развоја пољопривреде и сеоских подручја; израде студија, анализа и пословних планова у домену пољопривреде и руралног развоја; образовања у области економике пољопривреде и руралног развоја; истраживања тржишта и испитивања јавног мнења; организовања састанака и пословних сајмова; израде и ревизије, те реализације развојних и примијењених пројеката и студија из подручја пољопривреде и руралног развоја и консалтинг и маркетнинг услуге.

Институт за економику пољопривреде и рурални развој је до сада реализовао одређени број научноистражувачких и стручних пројеката и програма за потребе Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Министарства науке и технологије Републике Српске, одређени броја општина у Републици Српској и за неке владине и међународне организције.

У оквиру Института за економику пољопривреде и рурални развој дјелује Савјетодавни центар за рурални развој. Центар је основан 2011. године као резултат учешћа Пољопривредног факултета у Бањој Луци у ТЕМПУС Пројекту успостављања савјетодавне мреже за рурални развој у  земљама западног Балкана, кроз реформу наставних планова (WBREN). Центар посједује салу са 15 персоналних рачунара и осталом пратећом информатичком опремом и погодан је за одржавање обука за мање групе полазника.

Циљ оснивања и рада Центра је пружање подршке у реализацији наставе на другом циклусу студија за студенте усмјерења Рурални развој и Агробизнис и тренинга за савјетодавце и остало особље које је везано за практичну реализацију активности из домена руралног развоја, потенцирајући усвајање нових знања о руралном развоју и нових метода учења у наставном процесу. Поред ових активности, Центар своју дјелатност реализује и кроз организовање округлих столова, трибина и стручних предавања, намјењених студентима и другим заинтересованим учесницима у циљу унапређења њихових знања и вјештина. Захваљујући Центру и његовим активностима студенти имају редовнији приступ информацијама и имају више прилика за размјену стручних мишљења што значајно доприноси повећању њихових компетенција..

Руководилац Института
Проф. др Жељко Вашко
Тел: + 387 51 330-929
E– пошта: zeljko.vasko@agro.unibl.org

 
 

 

 

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом “Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана” успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.