Агрознање - научни часопис

Агрознање

Часопис Агрознање
Главни уредник: Проф. др Ђорђе Савић
E-пошта: djordje.savic@agro.unibl.org

Агрознање је научни часопис, који од 2000. године издаје Пољопривредни факултет Универзитета у Бањој Луци. Часопис излази тромјесечно. Часопис је индексиран у CrossRef, CAB Abstracts, CABI Full Text и Google Scholar базама података.

Агрознање (Agro-know. J.) је национални часопис отвореног приступа, посвећен унапређењу и ширењу научних сазнања у пољопривреди и сродним академским дисциплинама.

Као званична публикација Пољопривредног факултета Универзитета у Бањој Луци, часопис се објављује четири пута годишње на енглеском језику, у електронском облику (e-ISSN 2233- 0070) од 2019. године. Претходни бројеви часописа су доступни у штампаном (ISSN 1512- 6412) и електронском (ISSN 2233-0070) издању.

Часопис Агрознање покрива све научне и технолошке аспекте пољопривреде и сродних академских дисциплина као што су: биљне науке, ратарство, воћарство, виноградарство, хортикултура, наука о управљању водом и земљиштем, агрометеорологија, биометрика, анималне науке и мљекарство, прехрамбена технологија , технологија након жетве, природни ресурси, агроекологија, генетички ресурси, аграрна економија и рурални развој, ветеринарство, лов, рибарство, пчеларство, сигурност и квалитет хране, иновативне технологије у пољопривреди и сличне теме.

Часопис Агрознање прихвата за објаву висококвалитетне научне радове који су прошли поступак рецензирања из области пољопривреде и сродних академских дисциплина, од основног до примијењеног приступа.

Не постоје посебне накнаде за објаву радова у часопису Агрознање. На интернет адреси архиве часописа Агрознање доступни су сви претходно објављени радови у цјелости у .pdf форми.

Главни и одговорни уредник часописа
Проф. др Ђорђе Савић, ванредни професор
djordje.savic@agro.unibl.org

Преузмите упутство ауторима за писање радова у часопису Агрознање.

 

 

Посјетите страницу Архива да преглчедате најновија издања часописа Агрознање ид да их преузмете у PDF формату.

Издавач

Пољопривредни факултет Универзитета у Бањој Луци

Часопис је индексиран у сљедећим цитатним базама.

 

 

 

Суфинансирање

Министарство за научно-технолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске

UDC обрада

Народна и универзитетска библиотека Републике Српске

 

 

Слање радова

Слање радова:

  • editor.agroknowledge@agro.unibl.org
  • submit.agroznanje@agro.unibl.org

Предности објављивања рада у часопису Агрознање?

  • индексираност у сљедећим базама података: CAB Abstracts, CABI Full Text, Google Scholar и CrossRef;
  • приступ свим објављеним радовима је отвореног типа;
  • брзе, непристрасне и конструктивне рецензије;
  • сви аутори су ослобођени плаћања за објаву рада у часопису;
  • бесплатна услуга лектуре рада за све ауторе, а посебно за ауторе из држава ван енглеског говорног подручја;
  • CrossCheck Plagiarism провјера оригиналности радова. 

Агрознање уврштено у DОАЈ базу научних часописа отвореног приступа

Часопис ,,Агрознањеˮ, чији је издавач Пољопривредни факултет Универзитета у Бањој Луци, од 16. априла 2024. године дио је DOAJ базе, цитатне базе научних часописа отвореног приступа.
DOAJ (Directorium of Open Access Journals, Директоријум научних часописа отвореног приступа) је јединствен и опсежан индекс различитих часописа отвореног приступа из цијелог свијета, вођен растућом заједницом, посвећеном обезбјеђивању квалитетног садржаја бесплатно доступног на интернету за свакога. Више о DOAJ бази научних часописа можете сазнати на интернет страници https://doaj.org/about/
Часопис Агрознање излази од 2000. године, у једном волумену са четири броја годишње (тромјесечно), а од 2019. године излази у само електронској верзији, а архиви претходних бројева часописа може се приступити на интернет адреси  https://agroznanje.agro.unibl.org. У сарадњи са Српским Цитатним Индексом, на DOAJ страници Агрознања (https://doaj.org/toc/2233-0070) доступни су сви научни радови објављени у научном часопису Агрознање од 2011. године до данас. Исти радови доступни су и на страници Агрознања у оквиру Српског Цитатног Индекса, на интернет адреси  https://scindeks.ceon.rs/journalDetails.aspx?issn=2233-0070&lang=en.
Агрознање је научни часопис националног значаја, посвећен унапређењу и ширењу научних сазнања о пољопривреди и сродним академским дисциплинама. Агрознање покрива све научне и технолошке аспекте пољопривреде и сродних академских дисциплина као што су биљне науке, ратарство, воћарство, виноградарство, хортикултура,  управљање водама и земљиштем, агро -метеорологија, биометрика, сточарство и мљекарство, прехрамбена технологија, технологија након жетве, природни ресурси, агроекологија, генетски ресурси, економика пољопривреде и рурални развој, ветеринарска наука, ловство, рибарство, пчеларство, безбједност и квалитет хране, иновативне технологије у пољопривреди и сличне теме.
Уредништво часописа очекује да ће се уврштавањем „Агрознањаˮ у DOAJ базу, цитатну базу научних часописа отвореног приступа постићи већа видљивост и препознатљивост овог научног часописа, Универзитета у Бањој Луци и Пољопривредног факултета.

Ново

Објављен је нови број научног часописа Агрознање (Agro-Knowledge Journal)
На интернет страницу Факултета и часописа постављен је нови број научног часописа Агрознање (Agro-Knowledge Journal), волумен 25, број 3 за 2024. годину, којем можете приступити на адреси
– https://agroznanje.agro.unibl.org/kategorije/1451/agro-knowledge-journal-vol-25-no-3-2024
Наш часопис налази се и у цитатној бази научних часописа Републике Србије, Српски Цитатни Индекс, на адреси
– https://scindeks.ceon.rs/issue.aspx?issue=17323
Наш часопис налази се и у DOAJ бази научних часописа отвореног приступа, на адреси
– https://doaj.org/toc/2233-0070

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом “Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана” успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.