Анималне производња (II циклус студија) модули

         Студије на на другом циклусу студија студијског програма Анимална производња траје 2 године, односно четири семестра. Оптерећење по једном семестру износи 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину. Наставни план са састоји од 15 предмета, фонд часова је 3 часа предавања + 2 часа вјежбе, укупно 5 часова по предмету. 
            Сви предмет су једно семестрални и вреднују се са 6 ЕECTS  бодова. Прва два семестра, студенти слушају обаве3зне предмете (пет предмета по семестру). У трећем семестру, студенти бирају 5 предмета које желе да слушају и полажу (изборни предмети). Студенти у четвртом семестру раде стручни рад који се бодује са 10 ECTS бодова, након чега припремају и пишу завршни рад(мастер), који се вреднује са 20 ECTS  бодова, чиме студенти у коначном збиру стичу 120 ECTS бодова.

Семестар Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње (модули)
I Биометрика Методе научно истраживачког рада Биолошки и хемијски фактори ризика Биоетика Молекуларна генетика
II Квалитет и безбједност хране за животиње Производни системи и технике гајења животиња Органска анимална производња Безбједност производње у аквакултури Безбједност производа анималног поријекла
III Изборни модул 1 Изборни модул 2 Изборни модул 3 Изборни модул 4 Изборни модул 5
IV Стручни пројект Завршни (мастер) рад

Изборни предмети за усмјерење Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње,  II циклуса студија Анимална производња

WordPress Data Table
WordPress Data Table
Семестар Сточарство (модули)
I Биометрика Методологија научно истраживачког рада квалитет и шкодљивост хране за животиње Квантитативна генетика и селекција животиња Управљање здрављем стада
II Узгој свиња Аквакултура Производни системи гајења преживара Пчеларство 2 Системи гајења у живинарству
III Изборни модул 1 Изборни модул 2 Изборни модул 3 Изборни модул 4 Изборни модул 5
IV Стручни пројект Завршни (мастер) рад

Изборни предмети за усмјерење Сточарство,  II циклуса студија Анимална производња

WordPress Data Table
WordPress Data Table

Листа изборних модула (предмета ) са других студијских програма II циклуса студија  (III семестар)

WordPress Data Table
WordPress Data Table

Аграрна економија и рурални развој (II циклус)

Наставни процес на другом циклусу студија у оквиру студијског програма Аграрна економија и рурални развој (Мастер студиј) одвија се на два усмјерења и то: Агробизнис и Рурални развој I, који студентима омогућава стицање практичних и теоретских знања из већег броја пољопривредних, економских и друштвених наука. На мастер студију студенти се образују за стручни и научни рад у области економике пољопривреде и руралног развоја. Трајање мастер студија је двије године односно четири семстра. Настсвни план се састоји од 15 предмета, стручног пројекат и завршног (мастер) рада. Завршни рад се вреднује са 20 ECTS бодова, чиме студент остварује 120 ECTS.

Као резулата партиципације, наставног кадра студијског програма Аграна економија и рурални развој, у TEMPUS пројекту под називом „Успостављање савјетодавне мреже за рурални развој у земљама западног Балкана“ успостављен је и организован једногодишњи мастер студија (60 ECTS) из руралног развоја (Рурални развој II). Настава на овом усмјерењу мастер студија се изводи по идентичном плану и програму на универзитетима у Бањој Луци, Новом Саду, Тетову и Тирани, а под менторством универзитета у Редингу, Вахенингену, Ослу и Прагу. Завршетком II циклуса академских студија (мастер студиј) на усмјерењу Агробизнис студент стиче звање мастер агробизниса- 300 ECTS, а по окончању усмјерења Рурални развој I или II додјељује му се звање мастер руралног развоја – 300 ECTS.

 

Анималне науке

Студијски програм Анимална производња са студијама другог циклуса на Пољопривредном факултету Универзитета у Бања Луци је основан 2006. године. Разлог оснивања студијског програма другог циклуса Анимална производња јесте стицање специјалистичких знања у појединим ужим научним областима за којима постоји суштинска друштвена потреба.На студијском програму Анимална производња студије су дефинисане по систему 3+2+3. Други циклус студија се одвија у оквиру два усмјерења и то:
Безбједност хране анималног поријекла у ланцу пољопривредне производње и Сточарство.
Настава на другом циклусу студија траје двије године, односно четири семестра. Оптерећење по семестру је 30 ECTS бодова, односно 60 ECTS бодова за академску годину, тако да студент током студирања на другом циклусу студија оствари укупно 120 ECTS бодова, што са првим циклусом чини укупно 300 ECTS. Наставни план чине обавезни и изборни наставни предмети, стручни пројекат и магистарски (завшни рад).
Академски називи који се стичу по завршетку другог циклуса академских студија на усмјерењима Анимална производња су: мастер анималне производња и мастер сточарства. Одбраном мастер рада студенти стичу право да се запосле у звању руководиоца анималне производње на фармама мањег или већег капацитета свих животињских врста у приватном и државном сектору, или стечено знање могу примјенити и у научним, стручним и државним институцијама, којима је примарно, односно секундарно истраживање анимална производња.